Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Gospodarz w polu. Walka z miotłą zbożową

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Miotła zbożowa

Ten odcinek Gospodarz w polu został w dużej mierze poświęcony walce z miotłą zbożową....

Ten odcinek Gospodarz w polu został w dużej mierze poświęcony walce z miotłą zbożową. Zobacz jak bardzo istotny stanowi to problem.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Każdy gospodarz wie jak niezwykle istotne jest stosowanie środków ochrony roślin, chociaż największym problemem jest wybór właściwych herbicydów do ochrony upraw zbożowych przed chwastami. Nim jednak dokona się wyboru, powinno się dokładnie przyjrzeć się uprawom.
 
- Zwracamy uwagę na to jakie gatunki chwastów występują na naszym polu, a po drugie zwracamy uwagę na fazę rozwojową tych chwastów, tj. kluczowy element do dobrania właściwej mieszaniny, czyli po pierwsze znamy spektrum chwastów, po drugie znamy ich wielkość i fazę rozwojową. Oczywiście szczególną uwagę zwracamy na chwasty, które mogły przezimować na polu, czyli chwasty zimujące: chabry, przytulie, chwasty rumianowate, czy oczywiście miotła zbożowa – wyjaśnia dr inż. Łukasz Sobiech z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
 
Równie ważne w doborze składników mieszaniny przeznaczonej do ochrony upraw przed chwastami jedno i dwuliściennymi jest zwrócenie uwagi na to, czy mieszanina jest przebadana i czy składniki współgrają ze sobą, dzięki czemu będzie można osiągnąć najwyższą skuteczność.
 
Jednym z najliczniej występujących wśród upraw zbożowych chwastów jest miotła zbożowa. Niestety coraz częściej pojawiają się biotypy odporne na niektóre substancje aktywne w herbicydach. Jeżeli więc na polu pozostają niektóre gatunki chwastów warto zastanowić się nad tym, czy zabiegi ochronne zostały właściwie przeprowadzone oraz czy użyto odpowiedniej mieszanki. Jeśli te dwie opcje zostały wykluczone, to prawdopodobnie chwasty zyskały odporność na stosowane herbicydy.
 
- Wystarczy trzy lata uprawy zbóż i stosowania tego samego mechanizmu działania i już pojawiają nam się biotypy odporne, czyli miotła zbożowa, która jest chwastem obcopylnym bardzo szybko, można powiedzieć, przyzwyczaja się do mechanizmu działania, który stosujemy. Stąd też wskazane jest tutaj rotowanie tymi mechanizmami działania nie tylko nazwami preparatów handlowych, nie tylko substancjami aktywnymi, ale przede wszystkim mechanizmami działania herbicydów - zauważa dr inż. Łukasz Sobiech.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +2 pkt. razem głosów: 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl