Nawożenie zbóż ozimych wiosną - podstawowe zasady stosowania bezchlorkowych nawozów ARKOP

Ustalenie racjonalnych dawek nawozów jest możliwe w oparciu o znajomość odczynu i zasobności gleby w przyswajalne makro- i mikroelementy. Niekiedy w okresie wegetacji widoczne są na roślinach wyraźne objawy niedoboru konkretnych składników. Są one spowodowane kwaśnym lub zasadowym odczynem gleby, wadliwą jej strukturą a niekiedy też ekstremalnym przebiegiem pogody.

Nawożenie zbóż ozimych wiosną - podstawowe zasady stosowania bezchlorkowych nawozów ARKOP

Nawożenie zbóż ozimych wiosną

Przy niskiej temperaturze gleby (poniżej 120C) w ograniczonym stopniu przyswajalny jest z gleby fosfor, magnez i bor. Również wysokie temperatury i związane z tym wysokie usłonecznienie oraz niedobór wilgoci ograniczają przyswajalność boru. Jest to ważny sygnał do szybkiej interwencji, czyli uzupełnienia ich niedoboru, poprzez wniesienie do gleby lub oprysku na roślinę. Często jednak  symptomy niedoboru nie są widoczne „gołym okiem”, wówczas zaleca się profilaktyczne  wnoszenie  składników (zazwyczaj w mniejszej koncentracji), by uzyskać zakładany plon.    

Przyczyny niedoboru składników mineralnych

Częstym powodem niedoboru składników w roślinach jest  ich gorsza przyswajalność z gleby, spowodowana kwaśnym, rzadziej zasadowym odczynem, wadliwą strukturą gleby, niekiedy też ekstremalnym przebiegiem pogody. Przyczyną gorszego zaopatrzenia roślin w składniki, może być też słabiej rozbudowany system korzeniowy, np. w wyniku jego uszkodzeń przez choroby i szkodniki. Korzenie gorzej wykształcają się też na glebach zbitych, zaskorupionych, z niską zawartością substancji organicznej, nadmiernie uwilgotnionych lub przesuszonych. Niedobór składników może również wynikać z wnoszenia nawozów w wierzchnią, przesuszoną warstwę gleby, jak też w wyniku jednostronnego nawożenia, co powoduje, że nadmiar jednych blokuje pobieranie innych. Typowym przykładem takich zależności jest antagonizm pomiędzy potasem a magnezem, fosforem a cynkiem i molibdenem, wapniem a magnezem, azotem i potasem a borem, itp.

Jak zapobiec niedoborom składników mienralnych? Dokarmianie dolistne nawozami Arkop


Znaczenie boru w rozwoju roślin


Podane przyczyny gorszej przyswajalności składników z gleby powodują, że rolnik nie uzyskuje zakładanych plonów oraz, że jakość uzyskanych plonów jest niezadawalająca. Zaleca się wówczas ich dodatkowe wnoszenie na część nadziemną, czyli dokarmianie dolistne. Niedobór składników występuje zwykle w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju, czyli  w tzw. krytycznych fazach zwiększonego zapotrzebowania roślin na wodę i składniki mineralne. Ma to uzasadnienie, zwłaszcza w gospodarstwach uzyskujących wysokie plony, bowiem w tych fazach gwałtownie wzrasta zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, a system korzeniowy nie jest w stanie sprostać tym potrzebom. W wyniku dokarmiania dolistnego w znacznie większym stopniu można zaspokoić potrzeby pokarmowe roślin w mikroelementy takie jak bor, miedź, cynk, mangan, żelazo, molibden (AciPlon Zboża, ActiMag Zboża), gdyż są one pobierane w niewielkich dawkach. Poza tym ich wykorzystanie z części nadziemnej jest wielokrotnie wyższe, niż po wniesieniu do gleby. Niemniej, bardzo dobre wyniki daje także dolistne dokarmianie roślin makroelementami a więc azotem, fosforem, potasem, magnezem, wapniem, siarką (FoliarActiv NPK, Jednowodny Siarczan Magnezu MgO-23%, ActiCal, Siarkomag).
 

Podstawowe zboża ozime pobierają w przeliczeniu na 1 t ziarna: 22-30 kg azotu (N) i potasu (K2O), 10-13 kg fosforu (P2O5), 3-4 kg magnezu (MgO) i 2-3 kg siarki (S). Najwięcej azotu na jednostkę plonu pobiera pszenica, a potasu - żyto. Mikroelementy w przeliczeniu na 1 t ziarna pobierane są w ilości: 6 g boru (B), 9 g miedzi (Cu), 75 g cynku (Zn), 120 g  manganu (Mn), 300 g żelaza (Fe) i 0,7 g molibdenu (Mo). 
 

Spośród mikroelementów najczęściej w naszych glebach i roślinach brakuje boru (pobierany w większych ilościach przez rośliny dwuliścienne i kukurydzę, zaś w niewielkich przez zboża), bowiem ponad 70% polskich gleb wykazuje jego niedobory. W naszej ofercie znajdziecie Państwo borowe nawozy dolistne ActiBor 150 oraz Super ActiBor 21, których zastosowanie uzupełnia niedobory tego składnika w sposób szybki i skuteczny. 

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!