Nawożenie zbóż ozimych wiosną - podstawowe zasady stosowania bezchlorkowych nawozów ARKOP

Ustalenie racjonalnych dawek nawozów jest możliwe w oparciu o znajomość odczynu i zasobności gleby w przyswajalne makro- i mikroelementy. Niekiedy w okresie wegetacji widoczne są na roślinach wyraźne objawy niedoboru konkretnych składników. Są one spowodowane kwaśnym lub zasadowym odczynem gleby, wadliwą jej strukturą a niekiedy też ekstremalnym przebiegiem pogody.

Nawożenie zbóż ozimych wiosną - podstawowe zasady stosowania bezchlorkowych nawozów ARKOP


Znaczenie makroelementów w rozwoju roślin


Spośród makroelementów podstawowymi składnikami w dokarmianiu dolistnym zbóż  jest magnez i siarka, wnoszone często w postaci Jednowodnego Siarczanu Magnezu MgO-23% (jednorazowo 5-7,5 kg/ha). Produkt ten przy rozpuszczeniu podnosi temperaturę roztworu, co ma bardzo duże znaczenie zarówno w przyswajalności składników jak i niweluje ewentualny szok termiczny u rośliny. Warto podkreślić, iż magnez i siarka, jak też wcześniej wspomniany molibden „odpowiedzialne” są m.in. w roślinie za przerób azotu w pełnowartościowe białko, dzięki czemu jest większa szansa na uzyskanie wyższych, a przy tym lepszych jakościowo plonów, w tym wyższej zawartości i jakości glutenu. Przy widocznych objawach niedoboru makroskładników takich jak fosfor (głównie w okresie jesiennym i wiosennym, jak też  tworzenia ziarna), bądź potasu i azotu (okres intensywnego wzrostu), należy zastosować oprysk odpowiednimi nawozami (FoliarActiv Fosfor, FoliarActiv Potas-Fosfor i FoliarActiv Azot), z wysoką zawartością makroskładników. Nawozy te zawierają mikroelementy (Cu,Mn,Fe,Zn) w formie chelatów. W wyniku dolistnego dokarmiania nie można zaspokoić potrzeb pokarmowych roślin w makroelementy, ale możliwe jest złagodzenie ich niedoboru. Dotyczy to zwłaszcza fosforu,  pobieranego w znacznie mniejszych ilościach przez rośliny, niż potas i azot.

Na co zwrócić uwagę wybierając nawozy dolistne

Podczas zakupu nawozów dolistnych warto też zwracać uwagę na chelatyzację mikroelementów takich jak miedź (Cu), cynk (Zn), mangan (Mn) i żelazo (Fe) (nawozy z grupy Actipol), gdyż są one wielokrotnie lepiej przyswajane, a zwłaszcza rozprowadzane w roślinie, a więc szybciej docierają do odpowiednich tkanek i komórek rośliny. Firma ARKOP oferuje je we wszystkich nawozach dolistnych, wyłącznie w formie całkowicie schelatowanych mikroelemtów, głównie na bazie EDTA i DTPA, ale też (dotyczy żelaza) EDDHA i EDDHSA. Jak wcześniej wspomniano przy widocznych objawach niedoboru składnika na roślinie, wskazany jest jego dodatek do sporządzonego roztworu w postaci bardziej skoncentrowanego nawozu pojedynczego, co umożliwi zaspokojenie w większym stopniu potrzeb pokarmowych rośliny. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że lepszą przyswajalność i lepsze efekty plonotwórcze zapewni wniesienie tej samej ilości składnika w 2-3 opryskach, a nie w jednej skoncentrowanej dawce.

Opryski nawozami dolistnymi

 

Opryski nawozami dolistnymi najlepiej łączyć z fungicydami, by zmniejszyć koszty oprysku. W takich sytuacjach zwykle nadrzędnym celem jest ochrona roślin przed chorobami lub szkodnikami, dlatego pod tym kątem należy ustalać termin oprysku. Łączne stosowanie tych preparatów zapewnia zwykle skuteczniejszą walkę z nimi, bowiem miedź, cynk, mangan i siarka ograniczają w pewnym stopniu rozwój chorób grzybowych.  Wcześniej należy się upewnić czy nie ma przeciwwskazań do tworzenia takich połączeń. W pierwszej kolejności, do wypełnionego w 2/3 wodą zbiornika opryskiwacza, dodaje się powoli, po włączeniu mieszadła: Jednowodny Siarczan Magnezu (podnosi temperaturę roztworu), mocznik, mikroelementowy nawóz dolistny (ActiPlon Zboża, ActiMag Zboża), zaś w ostatniej chwili, przed wyjazdem w pole, jeden środek ochrony roślin. W przeliczeniu na 1 ha zbóż ozimych zaleca się przeciętnie 200-300 l roztworu cieczy roboczej, głównie w zależności od rozrostu nadziemnej biomasy. Zasadą jest by naniesiony roztwór równomiernie zwilżył roślinę, lecz nie  spływał z niej do gleby.
 

Składniki pokarmowe z naniesionej cieczy przenikają do komórek epidermy, a następnie tkanek i komórek rośliny przez ektodesmy, czyli drobne  pory, rozmieszczone na powierzchni liścia. Ich liczba na dolnej stronie liścia jest znacznie  większa, niż na górnej,  z czym wiąże się lepsze wykorzystanie składników. Dlatego celowy jest oprysk opryskiwaczem, z tzw. rękawem powietrznym, kiedy strumień powietrza i rozpylony roztwór wnika w łan roślin i dociera również do dolnej części łodyg i liści. Jest to ważna informacja przy walce z patogenami chorób zbóż.  W przeliczeniu na 1 ha zbóż ozimych zaleca się następujące nawozy dolistne w kolejnych  fazach rozwojowych:


PROGRAM NAWOŻENIA ZBÓŻ OZIMYCH NAWOZAMI ARKOP
 

Ze względu na swoją skuteczność, dokarmianie dolistne stosowane jest dzisiaj w ogromnej liczbie gospodarstw i plantatorzy dbający o ekonomię produkcji rolnej, jakość i wielkość plonów, zabieg ten traktują jako konieczny.

        


Tagi:
źródło: