Ceny nawozów na światowym rynku spadły o 20%

W maju 2016 r. zaobserwowano obniżkę cen nawozów mineralnych w handlu globalnym. Ceny obniżyły się o 0,7%, w tym fosforan amonu potaniał o 2,5%, mocznik o 2,0%, sól potasowa o 1,9%, a ceny superfosfatu potrójnego zwiększyły się o 2,2% - poinformowali Aldon Zalewski i Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Ceny nawozów na światowym rynku spadły o 20%

Ceny nawozów

W obrębie 12 miesięcy ceny nawozów na światowym rynku zmniejszyły się o 20,3%, w tym mocznik potaniał o 28,6%, fosforan amonu o 25,7%, superfosfat potrójny o 25,3%, a sól potasowa o 14%.
 
Powodem mniejszym w porównaniu z rokiem poprzednim cen nawozów mineralnych w handlu globalnym są niskie ceny produktów rolnych, skutkujące obniżonym popytem na podstawowe środki produkcji, a także malejące ceny surowców energetycznych, wpływające na spadek kosztów produkcji i transportu nawozów.
 
Trwający od kilku lat długookresowa zniżkowa tendencja cen nawozów wynika także z niższego niż się spodziewano zapotrzebowania na nawozy w rozwijających się krajach azjatyckich.

Ceny środków produkcji dla rolnictwa

Od lutego 2016 r. ceny surowców energetycznych na świecie systematycznie wzrastają. W maju ceny zwiększyły się o następne 10,8%. Ropa Brent podrożała o 12,7%, a ceny gazu ziemnego obniżyły się o 0,5%. Zwyżka cen ropy naftowej była następstwem m. in. zniżki zapasów w USA, wzrastającego popytu w Indiach, a też zakłóceń w produkcji surowca w Kanadzie i Nigerii.
 
W trakcie 12 miesięcy ropa naftowa Brent potaniała o 27%, a gaz ziemny o 36,9%, w tym gaz dla odbiorców europejskich o 44,4%. W nadchodzących miesiącach ceny ropy w handlu globalnym prawdopodobnie dalej będą rosły, czemu będzie sprzyjać spadek podaży surowca, przy systematycznie zwiększającym się popycie w Chinach i Indiach.
 
Maszyny rolnicze podrożały w maju o 0,4%, materiały budowlane o 0,2%, a ceny środków ochrony roślin pozostały na poziomie wcześniejszego miesiąca. W obrębie 12 miesięcy środki ochrony roślin zwiększyły swoją wartość o 1,4%, maszyny rolnicze o 1,2%, a ceny materiałów budowlanych obniżyły się o 1,2%.
 

 Tagi:
źródło: