Nawozy tanieją. Niskie ceny zbóż przełożyły się na obniżkę popytu

W sierpniu 2016 r. ceny nawozów w handlu światowym w skali miesiąca zmniejszyły się, a średni ich spadek wyniósł 0,6%. Sól potasowa potaniała o 3,5%, superfosfat potrójny o 0,7%, fosforan amonu o 0,3%, ale ceny mocznika zwyżkowały o 2,8%.

Nawozy tanieją. Niskie ceny zbóż przełożyły się na obniżkę popytu
Ceny nawozów
 
Jak podają Aldon Zalewski i Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w obrębie 12 miesięcy ceny nawozów na globalnym rynku zmniejszyły się o 25,4%, w tym mocznik potaniał o 33,3%, sól potasowa o 27,4%, fosforan amonu o 26,7%, a superfosfat potrójny o 25,5%. Powodem mniejszych w porównaniu z rokiem poprzednim cen nawozów mineralnych w handlu światowym jest malejące zapotrzebowanie w wyniku niskich cen zbóż, ale także mały poziom cen surowców energetycznych, wpływający na obniżkę kosztów produkcji i transportu nawozów. Trwający od kilku lat długookresowa spadkowa tendencja cen nawozów wynika też z niższego niż się spodziewano popytu na nawozy w Azji.
 
W sierpniu ceny na światowym rynku bezpośrednich nośników energii zwiększyły się o 1,8%. O zwyżce cen zadecydowały przede wszystkim podwyżki cen ropy naftowej, w tym ropy Brent o 2,4%. Gaz ziemny potaniał w tym czasie o 0,4%, przy czym gaz dla odbiorców europejskich o 0,9%.
 
Wzrost cen ropy naftowej w handlu globalnym wynikał m.in. z większego niż się spodziewano spadku zapasów. W trakcie 12 miesięcy ropa naftowa Brent potaniała o 1,8%, a gaz ziemny o 18,5%, w tym gaz dla odbiorców europejskich o 35,7%. W najbliższych miesiącach ceny ropy w handlu światowym prawdopodobnie utrzymają się na poziomie podobnym do notowanego w sierpniu.
 
W sierpniu ceny materiałów budowlanych oraz środków ochrony roślin pozostały na poziomie poprzedniego miesiąca. Natomiast maszyny podrożały o 0,2%. W obrębie 12 miesięcy środki ochrony roślin podrożały o 1,3%, maszyny rolnicze o 0,5%, a ceny materiałów budowlanych zmalały o 0,5%.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!