W marcu wzrosły ceny większości środków produkcji dla rolnictwa

W marcu 2017 r. wzrósł popyt na podstawowe środki produkcji dla rolnictwa, co skutkowało podwyżkami cen. Podrożały maszyny rolnicze, materiały budowlane oraz środki ochrony roślin. W trzecim miesiącu br. wyższe wobec lutego były również ceny nawozów azotowych, na które popyt w pierwszych miesiącach roku jest zdecydowanie większy niż na inne nawozy mineralne.

W marcu wzrosły ceny większości środków produkcji dla rolnictwa

Ceny nawozów mineralnych

Jak wynika z danych Instytutu Ekonomiki i Gospodarki Å»ywnoÅ›ciowej w przypadku pozostaÅ‚ych grup nawozów mineralnych odnotowano natomiast spadki cen, co byÅ‚o prawdopodobnie spowodowane mniejszym od oczekiwaÅ„ popytem przy stosunkowo wysokiej podaży taÅ„szych nawozów importowanych. W konsekwencji Å›rednie ceny nawozów mineralnych w marcu nie zmieniÅ‚y siÄ™ w porównaniu z miesiÄ…cem poprzednim. Najbardziej podrożaÅ‚ mocznik (o 2,4%), potaniaÅ‚ natomiast superfosfat prosty (o 1,5%).
 
Od poczÄ…tku roku do marca nawozy mineralne podrożaÅ‚y przeciÄ™tnie o 0,8%, w tym ceny nawozów azotowych, na które popyt w pierwszym kwartale jest zdecydowanie najwiÄ™kszy, wzrosÅ‚y Å›rednio o 4%. Wzrost cen w tym okresie na rynku krajowym częściowo wynikaÅ‚ również z rosnÄ…cych cen nawozów wytwarzanych na bazie amoniaku. W relacji do marca 2016 r. ceny nawozów mineralnych byÅ‚y jednak Å›rednio o 6,7% niższe. Obniżki cen dotyczyÅ‚y gÅ‚ównie nawozów wieloskÅ‚adnikowych (Å›rednio o 9,9%). Sól potasowa potaniaÅ‚a o 8,6%, nawozy azotowe Å›rednio o 5,8%, a superfosfaty o 4,0%.
 

Prognozy cen nawozów mineralnych


WedÅ‚ug Arkadiusza Zalewskiego z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarski Å»ywnoÅ›ciowej do koÅ„ca pierwszego póÅ‚rocza 2017 r. ceny nawozów mineralnych powinny pozostać stabilne, natomiast w drugiej poÅ‚owie roku można oczekiwać posezonowych obniżek cen, co bÄ™dzie spowodowane malejÄ…cym popytem, a także spadkiem cen w handlu Å›wiatowym w zwiÄ…zku pogarszajÄ…cÄ… siÄ™ koniunkturÄ… na rynku zbóż i roÅ›lin oleistych.
 

Ceny nawozów a ceny zbóż i trzody chlewnej


W marcu 2017 r. relacje cen nawozów mineralnych do cen zbóż poprawiÅ‚y siÄ™ w porównaniu z poprzednim miesiÄ…cem. Na zakup 1 kg NPK należaÅ‚o przeznaczyć równowartość 5,1 kg pszenicy, tj. o 0,2 kg mniej niż w lutym 2017 r. oraz o 0,9 kg mniej niż rok wczeÅ›niej. Relatywnie najtaÅ„szym nawozem mineralnym pozostaÅ‚a sól potasowa (równowartość 3,8 kg pszenicy), a najdroższym superfosfat prosty (6,5 kg pszenicy). Relacje cen nawozów do cen skupu trzody chlewnej byÅ‚y w marcu nieco lepsze niż w lutym i nadal wyraźnie lepsze niż rok wczeÅ›niej. Na zakup 1 dt NPK należaÅ‚o przeznaczyć równowartość 70 kg żywca wieprzowego, tj. o 3 kg mniej niż w poprzednim miesiÄ…cu i o 20 kg mniej niż rok wczeÅ›niej.  


Tagi:
źródło: