Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Wapń – ważny składnik odżywczy. Dlaczego tylko nieliczni o nim pamiętają?

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Odpowiedź jest prosta: bo został zapomniany i niestety jest mylony z wapnowaniem, choć wapń...

Odpowiedź jest prosta: bo został zapomniany i niestety jest mylony z wapnowaniem, choć wapń do wapnowania ma się tak jak „cukier do soli”. Zacznijmy więc od początku.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Czym jest zabieg wapnowania i czy jest źródłem wapnia dla roślin?
 
Ostatnie lata przyniosły istny „boom” na temat wapnowania gleby. W prasie, prezentacjach, wypowiedziach przewija się szereg pojęć takich jak nawozy wapniowe, wapnowanie, wapno, wapń itd. Nic dziwnego, skoro kwaśmy odczyn pH jest istotną bariera w optymalnej gospodarce rolnej a wg. różnych szacunków ilość gleb kwaśnych i bardzo kwaśnych w Polsce może sięgać nawet 80%.
 
Pomimo jednak wysypu publikacji, nadal pokutuje wiele mitów i niedomówień. Jednym z nich jest brak pełnej świadomości dotyczącej różnicy pomiędzy wapnowaniem jako zabiegiem służącym poprawie pH gleby, a wapniem jako istotnym składnikiem odżywczym, niezbędnym do prawidłowego rozwoju rośliny. Wapń pomaga stymulować wzrost korzeni. Reguluje pobieranie innych składników pokarmowych jak również wzmacnia odporność roślin na czynniki chorobowe. Jest również ważnym składnikiem ściany komórkowej. Bez odpowiedniej ilości wapnia, pobierania zawodzi.
 
Różnice formalne
 
Następuje tu więc „pomyłka” w kwestii formalnej klasyfikacji (nawozów) oraz wykorzystania wapnia jako składnika odżywczego i jako sprawcę zmiany odczynu z kwaśnego na bliski obojętnemu. Zasadnym jest więc rozróżnienie na:
 1. Nawozy wapniowe
 2. Nawozy zawierające wapń
W pierwszym przypadku nawozy te służą do odkwaszania gleb, a ich podstawowym składnikiem jest wapno. Nie podlegają one przepisom UE, obrót nimi regulują przepisy wewnętrzne poszczególnych krajów. Zgodnie z nomenklaturą, typy wapna nawozowego mamy wymienione w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 8 września 2010 roku w sprawie sposobu pakowania nawozów mineralnych, umieszczania informacji o składnikach nawozowych na tych opakowaniach, sposobu badania nawozów mineralnych oraz typów wapna nawozowego. Na rynku pełno jest nawozów wapniowych czy wapniowo-magnezowych.
 
W drugim przypadku, punktem wyjścia jest wapń jako pierwiastek należący do grupy tzw. makroskładników drugorzędnych (podobnie jak S – siarka, czy Mg - magnez). Nawozy te polegają już regulacjom UE (rozporządzenie (WE) nr 2003/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. w sprawie nawozów). Zgodnie z nim, nawozy zawierające więc wapń jako składnik pokarmowy, skalsyfikowane są jako „Nawóz WE” do których należy m.in. siarczan wapnia zawierający ok. 22% wapnia w formie czystego składnika (a ponadto siarkę).
 
To kwestia formalna i rolnik ma prawo o tym nie wiedzieć, choć niestety zdarzają się przypadki, że nie wiedzą Ci, którzy mają rolnikowi doradzać.
 
Różnice funkcjonalne
 
Większe i ważniejsze znaczenie ma tu jednak rozróżnienie ze względu na funkcje i rolę jaką pełnią dane nawozy. Brak wiedzy może skutkować niewłaściwym zastosowaniem i rozczarowaniem spowodowanym brakiem „oczekiwanych” rezultatów. Dlatego potrzebna jest świadomość zarówno wśród gospodarzy, jak i wszystkich handlowców, doradców czy dystrybutorów.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +4 pkt. razem głosów: 4
2014-05-13 09:54:57, napisał: Gość

ja też brałem ten siarczan wapnia, bo ostatnio nawet jakiś profesor o tym mówił na szkoleniu


2014-04-30 12:23:41, napisał: Gość

racja ale nawet rozne uczone glowy to myla. ja badam glebe od jakiegoś czasu. stosuje oba produkt. raz na 3-4 lata wapniuje, a co roku daje siarczan wapnia, bo to prosta siarka i wapń pod korzen. siarczan jest niedrogi a dodatkowo tam gdzie byl glin to bardzo pomagaPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • I wiesz, co jesz - jajko
 • I wiesz, co jesz - jajko

  Zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią naszych kulinarnych opowieści. Bohaterem świątecznej edycji "I wiesz, co jesz" na Portalu Gospodarz.pl jest... jajko. Tekst został do nas...
 • Siarka – ważny składnik plonotwórczy
 • Siarka – ważny składnik plonotwórczy

  Zbilansowane nawożenie warunkujące uzyskanie wysokich i wartościowych plonów roślin uprawnych, wymaga uwzględnienia obok NPK, także siarki. Planując uprawę rzepaku, a także zbóż, kukurydzy,...
 • Warto wapnować glebę
 • Warto wapnować glebę

  Gleby kwaśne i bardzo kwaśne posiadają słaby potencjał plonowania. Rośliny uprawiane na takich gruntach mają ograniczony wzrost i rozwój, gdyż istnieje gorsza przyswajalność składników...
 • Obornik jako jeden z najlepszych nawozów
 • Obornik jako jeden z najlepszych nawozów

  Obornik to nawóz organiczny. Każde gospodarstwo posiadające zwierzęta gospodarskie jest posiadaczem tego jakże cennego nawozu. Obornik bowiem powstaje na bazie odchodów zwierzęcych i ściółki....
 • Nawozy mineralne
 • Nawozy mineralne

  W 2016 r. krajowa produkcja nawozów azotowych i fosforowych w przeliczeniu na czysty składni, wraz z wieloskładnikowymi wynosiła odpowiednio 1970 tys. t i 470 tys. t i była mniejsza niż przed...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl