| Autor: mikolaj

Banki żywności sposobem na wycofanie produktów z rynku?

Z udziałem podsekretarza stanu Tadeusza Nalewajka, prezesa Agencji Rynku Rolnego Radosława Szadkowskiego oraz prezesa zarządu Banków Żywności Marka Borowskiego odbyła się konferencja prasowa nt. sposobów wycofywania produktów z rynku.

Banki żywności sposobem na wycofanie produktów z rynku?

- Najważniejsze są w tej chwili jak najszybsze działania w odniesieniu do produktów, których nie można długo przechowywać, czyli papryki, kapusty, itp. – powiedział wiceminister.

Zwrócił uwagę, że przede wszystkim chodzi o ulokowanie produktów na innych kierunkach niż rosyjski. W sytuacji objęcia embargiem całej Unii Europejskiej jest to bardzo trudne. Podsekretarz stanu poinformował, że jednym ze sposobów jest też przekazywanie produktów do Banków Żywności, które mają duże doświadczenie w udzielaniu pomocy najuboższym. W tym kontekście inne są możliwości w odniesieniu np. do papryki i kapusty, a inne w odniesieniu do jabłek, których na rynek rosyjski trafiało około 700 tys. ton.

- Nie ma jeszcze mechanizmów wdrożonych przez Komisję Europejską, ale mamy przygotowaną instrukcję dotyczącą udokumentowania biodegradacji na poziomie gospodarstwa, co będzie musiało być wykonane w odniesieniu do części produktów, które szybko się psują.

Prezes ARR Radosław Szatkowski poinformował, że agencja jest przygotowana do administrowania całej operacji zdejmowania produktów z rynku. Współpracuje też od lat z Bankami Żywności co pozwoli na szybkie przekazywanie żywności.

Uczestniczący w konferencji prasowej prezes Banków Żywności stwierdził, że współpracują z blisko 4 tysiącami organizacji i są w stanie rozdysponować w ciągu 1 miesiąca około 2 tysięcy ton produktów.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!