| Autor: redakcja1

TTIP: Copa-Cogeca proponuje zniesienie poza taryfowych barier w handlu owocami i warzywami

W obrębie negocjowanego porozumienia handlowego pomiędzy UE a USA (TTIP) unijni rolnicy reprezentowani przez Copa-Cogeca uznają za priorytetowe zniesienie barier pozataryfowych w handlu przede wszystkim dla owoców i warzyw - podaje FAMMU/FAPA.

TTIP: Copa-Cogeca proponuje zniesienie poza taryfowych barier w handlu owocami i warzywami

Handel owocami i warzywami

Ich zdaniem, aktualnie unijny eksport owoców i warzyw na amerykański rynek jest sporo utrudniony z uwagi na bariery pozataryfowe, równorzędne do stosowania 10% ceł w imporcie.
 
USA każdego roku dostarcza na unijny rynek owoce i warzywa o wartości przekraczającej 2,5 mld EUR, w czasie gdy UE eksportuje do USA produkty o wartości mniejszej niż 0,9 mld EUR. Według Copa-Cogeca, za taką dysproporcją w wymianie handlowej pomiędzy stronami stoi nie tylko konkurencyjność cenowa amerykańskich owoców i warzyw.
 
Drugim czynnikiem utrudniającym wysyłkę tej grupy artykułów do USA są bariery techniczne. Zdaniem unijnej organizacji, produkty wywożone z UE na amerykański rynek z powodów fitosanitarnych mogą być odprawiane tylko w jednym porcie (Philadelphia Regional Port Authority).
 
Z kolei ta sama grupa towarów eksportowanych z USA do Unii może być wywieziona szybko i bez przeszkód trafia do unijnych odbiorców przez wszystkie porty Wspólnoty. Nie wszyscy zgadzają się z oceną sytuacji prezentowaną przez Copa-Cogeca.
 
Jak wynika z informacji pozyskanych przez EurActive, unijni eksporterzy owoców i warzyw mogą korzystać z kilkunastu amerykańskich portów. Wydaje się więc, że kwestia barier w dostępie unijnych owoców i warzyw do USA będzie nadal poruszana w obrębie toczących się negocjacji TTIP.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!