| Autor: redakcja1

Copa i Cogeca apelują o wdrożenie nadzwyczajnych środków dla branży owocowo-warzywnej

Spodziewając się narastających trudności spowodowanych pandemią COVID-19 dla producentów owoców i warzyw oraz ich spółdzielni, Copa i Cogeca wysłały pismo do Komisji Europejskiej z listą propozycji, jak dostosować wspólnotowy program pomocy w tym sektorze. Copa i Cogeca zaapelowały o wprowadzenie środków nadzwyczajnych i dostosowanie reguł zarządzania administracyjnego dla programów operacyjnych.

Copa i Cogeca apelują o wdrożenie nadzwyczajnych środków dla branży owocowo-warzywnej
W piśmie wysłanym do dyrektora generalnego DG AGRI Copa i Cogeca wyrażają swoje głębokie zaniepokojenie obecną i przyszłą sytuacją sektora owoców i warzyw, na którym szczególnie odbijają się środki służące zapobieganiu rozprzestrzeniania się COVID-19. Już teraz obserwuje się zakłócenia w popycie naniektóre typy produkcji (truskawek, warzyw itd.) w konkretnych regionach lub dla pewnych klientów. Wprowadzanie do obrotu owoców i warzyw oraz dostarczanie ich podmiotom przemysłu przetwórczego może stać się bardziej skomplikowane w wyniku narastających problemów związanych z dostępnością siły roboczej, transportem towarów i środków produkcji rolnej, przepływem osób oraz zmianami w popycie i konsumpcji.

Biorąc pod uwagę niedobór siły roboczej (oznaczający, że trzeba będzie szybko umożliwić dostęp do wystarczającej liczby pracowników w rolnictwie) oraz znając niską trwałość tych produktów, obawy Copa i Cogeca stale rosną.

 
- Copa i Cogeca apelują o udostępnienie nadzwyczajnych środków dla wszystkich producentów warzyw i owoców oraz dostosowanie reguł zarządzania administracyjnego programów operacyjnych organizacji producentów, by ograniczyć trudności, z którymi się tej chwili mierzą - powiedział przewodniczący grupy roboczej „Warzywa i owoce” Luc Vanoirbeek.

- W związku z niezrównoważoną sytuacją na rynku dotykającą coraz bardziej niektóre z unijnych sektorów rolnych Copa i Cogeca nawołują, by Komisja przyznała specjalne finansowanie spoza budżetu WPR - powiedział Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa-Cogeca.

Copa i Cogeca pragną podkreślić, że pandemia COVID-19 wywrze trwałe, negatywne skutki rynkowe dla sektora warzyw i owoców. Komisja zatem powinna podjąć teraz dalsze kroki, ponieważ decyzje te wpłyną na kształt i przyszłość sektora w najbliższych miesiącach, a nawet latach.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!