| Autor: redakcja1

Bronisze czekają na polskie wiśnie. W owocach nie królują już truskawki nadszedł czas czereśni

Maliny, borówki, jagody, czereśnie, truskawki, porzeczki nawet jeżyny, poziomki i pierwsze brzoskwinie. Brak tylko polskich wiśni, chociaż gwoli prawdy to wiśnie są, tyle tylko, że sprowadzone z Węgier.

Bronisze czekają na polskie wiśnie. W owocach nie królują już truskawki nadszedł czas czereśni

Ceny owoców

Pod koniec czerwca w owocach nie królują już truskawki i będzie ich ubywało, bo teraz jest czas czereśni.
 
W czereśniach wybór jest duży, skończył się ciemobordowy Burlat, jest Vega (owoce żółte z rumieńcem), do końca czerwca będzie Vanda, jest czerwony Summit, ciemnoczerwonę owoce odmiany Van, jest jaśniejsza Poznańska. Duże zróżnicowanie cenowe od 5 zł do 12 zł za kilogram, w ofercie hurtowej, niestety ceny wyższe niż w 2015 roku.
 
Truskawki w tym tygodniu, sprzedawane są na Rynku Hurtowym Bronisze w cenie od 3 do 8 zł za kilogram. Ze względu na ubiegłoroczne susze i wypadnięcie części plantacji truskawek, owoców mamy mniej i ceny wyższe – o 20 – 40% w porównaniu do ceny sprzed roku.
 
Sporo jest jagód leśnych, w niewygórowanych cenach, od 12 do 14 zł za kg, i tu dobra informacja to taniej niż przed rokiem.
 
Porzeczki we wszystkich kolorach, w cenie ok. 7 – 8 zł za kilogram. Czerwone i białe są w opakowaniach ½ kg, czarne sprzedawane są także w łubiankach po 2 kg. Ceny na poziomie roku ubiegłego.
 
Agrest czerwony i zielony w opakowaniach półkilogramowych w cenie zbliżonej do cen porzeczek – większość owoców przygotowana jest do konsumpcji, niekoniecznie do przetwórstwa, są więc w opakowaniach mniejszych.
 
Dużo jest arbuzów, co wpływa na spadek cen. Ceny hurtowe są niskie od 1,5 zł do 1,8 zł za kilogram. Arbuzy trafiają do nas z Grecji, Włoch i Hiszpanii.
 
Cytrusy natomiast płyną do Polski z południowej półkuli, przez co są drogie. Cytryny w cenie od 9,00 do 12,00 zł za kilogram w opakowaniach  po 10 kg.

Ceny warzyw

Warzywa dnia długiego w obfitości – czyli cukinie i kabaczki. Te ostatnie w cenie hurtowej do 2,00 zł za kilogram, cukinie tańsze o 50 groszy. Tanieją ogórki i pomidory spod osłon. Cena maksymalna kilograma ogórków, nie przekracza 2 zł  (10 zł za opakowanie),  pomidory zwykłe do 3 zł za kilogram. (18 zł za karton). Fasolka spod osłon tylko 6 zł za kilogram (opakowanie po 5 kg).
 
W ostatnich dniach były duże wahania cen kalafiorów od 1 zł do 4 zł za sztukę.  W niektórych rejonach pojawiły się w różach kalafiorów szkodniki.
 
Kapusta młoda jest w cenie od 2,00 do 2,50  zł za szt. Bardzo dużo jest bobu w cenie do 6 zł za kilogram, oczywiście jest to cena hurtowa.


Tagi:
źródło: