| Autor: mikolaj

Dobre przezimowanie drzew i krzewów owocowych oraz plantacji jagodowych po zimie 2013/2014

Rośliny sadownicze w większości przezimowały dobrze - na ogół nie zaobserwowano strat mrozowych w sadach i na plantacjach truskawek - poinformował Główny Urząd Statystyczny we Wstępnej ocenie przezimowania upraw ozimych w 2014 roku.

Dobre przezimowanie drzew i krzewów owocowych oraz plantacji jagodowych po zimie 2013/2014
Na przeważającym obszarze kraju zima 2013/2014 była łagodna, a nawet niewielka okrywa śnieżna zabezpieczała rośliny przed działaniem mrozu. Niewielkie uszkodzenia mrozowe plantacji truskawek zanotowano jedynie lokalnie, w miejscach gdzie wystąpiły ujemne temperatury powietrza przy braku okrywy śnieżnej (szczególnie na nieosłoniętych stokach, gdzie plantacje narażone były na działanie mroźnych wiatrów). Z uwagi na bardzo łagodną zimę zwiększyła się natomiast populacja szkodników drzew i krzewów owocowych.

W bieżącym roku wiosna rozpoczęła się znacznie wcześniej niż w latach przeciętnych. W niektórych rejonach wegetacja roślin była przyspieszona nawet o 3 tygodnie, lecz ze względu na chłodne noce początkowo przebiegała powoli. Kwitnienie drzew owocowych było jednak przyspieszone, przy czym tam gdzie nocą występowały znaczne spadki temperatury obserwowano słaby oblot pszczół. Duże wahania temperatury pomiędzy dniem i nocą w marcu, spowodowały też lokalnie niewielkie uszkodzenia kory drzew owocowych. Występujący w marcu w niektórych częściach kraju brak dostatecznej ilości wody w glebie wpłynął ujemnie na rozwój truskawek, jednakże późniejsze opady spowodowały poprawę uwilgotnienia gleby i stanu tych upraw. Wczesnowiosenna wegetacja roślin przebiegała na ogół bez zakłóceń, a rośliny sadownicze i plantacje truskawek są w dobrej kondycji.

Siewy warzyw gruntowych na przeważającym obszarze kraju rozpoczęły się wcześniej niż w latach przeciętnych i znacznie wcześniej niż w roku poprzednim. Warunki podczas siewów i wschodów warzyw były na ogół optymalne, jedynie niskie temperatury występujące nocą hamowały rozwój roślin, a w niektórych rejonach wschody opóźniał także brak dostatecznej ilości wody w glebie. Tam gdzie warunki wilgotnościowe poprawiły się, wzrost roślin był wyrównany.

Czytaj także: Wstępna ocena przezimowania zbóż ozimych oraz rzepaku i rzepiku w 2014 r.


Jak podaje GUS do siewów warzyw w wielu rejonach przystąpiono już w pierwszej połowie marca. W niektórych rejonach do końca marca zasiano ok. 50% warzyw gruntowych, a jedynie w północno-wschodniej części kraju zaawansowanie siewów w marcu było niewielkie (wstrzymanie siewów z uwagi na zimną glebę i duże wahania temperatur).
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!