| Autor: redakcja1

Dostawy brazylijskich owoców i warzyw na rynek UE na stabilnym poziomie

W zeszłym roku na unijny rynek zaimportowano 613,8 tys. ton brazylijskich owoców i warzyw w stosunku do 541,7 tys. ton przed rokiem - podaje FAMMU/FAPA.

Dostawy brazylijskich owoców i warzyw na rynek UE na stabilnym poziomie

Import warzyw i owoców z Brazylii

Na przestrzeni lat, zakup owoców i warzyw z Brazylii pozostaje na stabilnym poziomie. Dla porównania w 2005 r. wynosił on 606,2 tys. ton, a w 2010 r. ok. 595 tys. ton. Głównym odbiorcą brazylijskich świeżych owoców i warzyw jest Holandia z zeszłorocznymi zakupami w granicy 300 tys. ton, dającymi 40% udział w wysyłce owoców i warzyw łącznie z tego kierunku.
 
Na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania z przywozem wynoszącym 132,1 tys. ton, a na trzeciej pozycji Hiszpania z 97 tys. ton. W dostawach na holenderski rynek przeważały głównie melony – ponad 95 tys. ton oraz mango i cytryny po 60 tys. ton. Sporo zakupiono również cytryn, arbuzów i winogron.
 
W odniesieniu do dostaw na brytyjski rynek też największy udział miały melony z 55,2 tys. ton, arbuzy i cytryny. Hiszpania podobnie jak i pozostałe unijne rynki najchętniej przywoziła melony oraz mango – w sumie ponad 75 tys. ton.Tagi:
źródło: