| Autor: redakcja6

Eksport owoców z Brazylii w 2012 roku

Jak wynika z danych podanych przez FAMMU/FAPA, Brazylia zajmuje 4 miejsce na świecie wśród największych eksporterów produktów rolnych. W roku 2012 łączna wartość wyeksportowanych produktów rolnych osiągnęła wartość 70 mld USD.

Eksport owoców z Brazylii w 2012 roku
Na pierwszym miejscu wśród importerów brazylijskich produktów znajdują się Stany Zjednoczone, drugie zaś miejsce pod względem zakupów należy do Holandii.
 
Spośród wszystkich eksportowanych produktów rolnych brazylijskie, świeże produkty ogrodnictwa nie są aż tak popularne na świecie – coroczny eksport owoców z Brazylii to około 25 miejsce w światowej czołówce eksporterów, a warzywa zajmują dalekie miejsce z niewielką ilością wysyłki.
 
Zdecydowanie ważniejszą pozycję eksportową dają Brazylii przetwory owocowe – z naczelnym tu sokiem pomarańczowym. W omawianym czasie wartość wyeksportowanych z Brazylii owoców i warzyw (przy czym w eksporcie zdecydowanie dominowały owoce) osiągnęła 620 mln USD. W sumie Brazylijczycy wysłali poza granicę około 700 tys. ton świeżych owoców i warzyw. Dla porównania jeszcze w roku 2008 była to większa ilość około 900 tys. ton.
 
W eksporcie owoców dominują brazylijskie owoce mango, następnie melony z wyłączeniem arbuzów, a także banany, cytryny, jabłka, winogrona, pomarańcze czy papaje i awokado. W zeszłym roku z łącznej ilości wyeksportowanych niemal 700 tys. ton owoców i warzyw około 40% dostaw trafiło do Holandii, która od kilku lat pozostaje największym rynkiem – importerem brazylijskich owoców.
 
Corocznie do Holandii Brazylijczycy kierują około 40% świeżych owoców. W sumie przed rokiem trafiło tam 270 tys. ton owoców i warzyw z Brazylii. Drugim, co do wielkości importu rynkiem z 18% udziałem pozostała Wielka Brytania - 123 tys. ton oraz kolejno Hiszpania – 12% udział z wynikiem 83 tys. ton oraz USA i Niemcy z udziałem na poziomie 5% i wielkością odpowiednio 37 tys. ton i 33 tys. ton. W ubiegłym roku najwięcej w eksporcie stanowiły melony – 26% z wynikiem 182 tys. ton, mango – 18% i 127 tys. ton, banany – 13% i 92 tys. ton oraz jabłka - 10% i 72 tys. ton – zaznacza FAMMU/FAPA.


Tagi:
źródło: