| Autor: redakcja1

Już są polskie truskawki

Sezon na polskie owoce można uznać za rozpoczęty. Są już truskawki ze szklarni. Owoce są pięknie wybarwione i smaczne. Z zapowiedzi plantatorów wynika, że jeżeli temperatura się utrzyma to w ciągu tygodnia będą truskawki spod włókniny i foli perforowanej.

Już są polskie truskawki
- Od tego tygodnia będą już dostawy  owoców z tuneli. W jego ocenie ten rok zapowiada się dobrze, jednakże problemem może być brak rąk do pracy przy głównym zbiorze owoców - mówi Adam Leszczyński, plantator z Czerwińska.

Obecnie na Rynku Hurtowym Bronisze truskawki sprzedaje już kilku dystrybutorów. W porównaniu z ubiegłym rokiem ceny są o 25% niższe. Teraz za polskie truskawki odbiorcy płacą od 18 do 20 zł za kilogram. Krajowe truskawki są także w sprzedaży na Rynku Hurtowym w Poznaniu, nie ma ich jeszcze na Rynku Hurtowym w Gdańsku i we Wrocławiu. Jednak z zapowiedzi plantatorów wynika, że już w połowie tygodnia także i tam powinny się pojawić.

Nadal spore są dostawy truskawek hiszpańskich, greckich i węgierskich, które są konkurencyjne cenowo. W ofercie hurtowej Rynku w Broniszach te truskawki sprzedawane są w cenie  od 10 do 18 złotych. Cena uzależniona od jakości owoców, wielkości zakupu i kraju pochodzenia. W ubiegłym roku zebraliśmy w Polsce (w tym zbiór jesienny) tylko 178 tysięcy ton. Jeżeli tegoroczne prognozy zbiorów się potwierdzą to truskawek nie powinno być mniej niż w 2015 roku czyli ponad 200 tysięcy ton. Zagrożeniem dla upraw polowych mogą być anomalie pogodowe takie jak przymrozki, gradobicia czy podtopienia plantacji. Plantacje polowe, te bez okrywy w niektórych regionach już kończą kwitnienie (odmiany wczesne).

 
Ciekawostką mogą być dostawy krajowych malin. Owoce pochodzą ze szklarni i nic dziwnego, że są drogie. Maliny sprzedawane są w cenie od 60 zł za kilogram. Trzeba jednakże podkreślić, że wraz z rosnącymi dostawami tanieją. W sadach czereśniowych i gruszowych są już spore zawiązki owoców co zapowiada obfity plon.
 
Sezon szparagowy w pełni
 
Dużo jest szparagów stąd ceny w ofercie hurtowej spadły. Za kilogram odbiorcy płacą od 6 do 10 zł. Szparagi sprzedawane są w półkilogramowych pęczkach. Potaniały także krajowe pomidory. Pomidory malinowe oferowane są w cenie 5-7 zł za kilogram (opakowania po 6 kg). W podobnych opakowaniach sprzedawane są także pomidory zwykłe - czerwone, ale są one tańsze. Kilogram kosztuje od 3,15 zł do 4.65 zł. Krajowe rzodkiewki są w cenie od 80 groszy za pęczek do 1,20 zł, importowane w podobnej cenie.  Krajowa botwina w cenie 2 zł za pęczek (w opakowaniu po 10 pęczków). Są już pierwsze dostawy krajowej młodej kapusty z produkcji w tunelach. Ceny hurtowe wahają się od 4 do 6 zł, w zależności od wielkości główki.Krajowe ogórki wyeliminowały import. Krótkie sprzedawane są w cenie od 3,85 do 5 zł/kg (opakowania 5 kg), tzw. gruntowe ( nadające się do przygotowania małosolnych) w cenie 4,5 do 5,75 za kilogram. Spore są dostawy koperku, natki i szczypiorku. Jest już także młoda kapusta pekińska oraz krajowa kalarepa w cenie 2 zł za sztukę.


Tagi:
źródło: