| Autor: mikolaj

Kalendarium prac ogrodniczych w lutym

Choć w lutym przyroda jest jeszcze pogrążona w zimowym śnie, to jednak pod koniec tego miesiąca na niebie może udać się dostrzec pierwsze klucze gęsi oznajmiające swoim gęganiem, że wkrótce nadejdzie wiosna. To zapewne najlepsza wiadomość jaką mogą usłyszeć miłośnicy uprawy roślin w ogrodzie.

Kalendarium prac ogrodniczych w lutym
  • Jeżeli nie masz doświadczenia w produkcji rozsad na okiennym parapecie, możesz rozważyć zakup mini szklarenki na parapet okienny. W dostępnych na rynkach zestawach wraz ze szklarenką otrzymasz wszelkie potrzebne akcesoria: wielodoniczkę na 36 sadzonek, kuwetę odbierającą nadmiar wody, przykrywkę z wysokoprzezroczytego tworzywa i specjalne podłoże do wysiewu nasion z torfu i włókien kokosowych.
  • Okrągłe otwory w nasionach fasoli świadczą o obecności chrząszczy - stąkowców. Ich larwy żerują we wnętrzu nasion a po przeobrażeniu dorosłe wychodzą na zewnątrz przez wygryziony wcześniej otwór. Aby spowolnić rozwój szkodnika nasiona przenieś do chłodniejszego pomieszczenia o temperaturze w granicach 6 -8°C. Można też zniszczyć wszystkie chrząszcze i ich larwy przez przemrożenie nasion w temp -12°C przez 14 godzin lub ich 4 godzinne ogrzewanie w temperaturze około 60°C.
  • Jeżeli nie kupiłeś jeszcze nasion, koniecznie wybierz się do sklepu.
  • Przygotuj sobie także narzędzia i sprzęt do produkcji wczesnych warzyw, min. akcesoria potrzebne do postawienia niskich tuneli.

Kalendarium prac ogrodniczych w ogrodzie ozdobnym:

  • Jeżeli w Twoim ogrodzie rosną oczary, w tym miesiącu będziesz mógł podziwiać jak pięknie kwitną te wspaniałe krzewy. Pod koniec miesiąca być może również dostrzeżesz pojawiające się krokusy.
  • Podczas wizyt w ogrodzie bądź jednak ostrożny. Ponieważ koniec stycznia był ciepły, w rozmiękłej ziemi mogły pojawić się kiełki wiosennych kwiatów cebulowych. Uważaj zatem aby ich nie zdeptać. Wiele osób na naszym forum dyskusyjnym pytało się czy rośliny te jeszcze uda się uratować - otóż jest szansa że kiełki jedynie sczerwienieją pod wpływem mrozu, ale nie zostaną uszkodzone. Wczesnowiosenne kwiaty są naturalnie przystosowane do pogodowych niespodzianek.
  • Silne promienie słońca w połączeniu z ostrymi wiatrami przy mroźnej i bezśnieżnej pogodzie, mogą dokonać szkód w naszych ogrodach. Szczególnie wśród zimozielonych krzewów i bylin. Dlatego też koniecznie sprawdź stan zimowych okryć roślin.
  • Możesz posiać rośliny kiełkujące w niskich temperaturach, takie jak tojad, miłek, czy goryczka.
  • W oczekiwaniu na wiosnę rozpocznij własną produkcję rozsad kwiatów. Wysiej rośliny jednoroczne o długim okresie wegetacji, min. lobelię, petunię, szałwię błyszczącą oraz żeniszek.
  • Rośliny wysiej powierzchniowo do pojemników wypełnionych niezbyt zasobnym podłożem i przysyp cienką warstwą piasku. Następnie pojemniki umieść w oszklonej i ciepłej werandzie lub na parapetach okiennych, a następnie przykryj je szybą, co zapewni roślinom odpowiednią ilość wilgoci. Gdy nasiona zaczną kiełkować, szybę stopniowo odchylaj, aż w końcu zdejmiesz ją całkowicie.
  • Podobnie jak w przypadku produkcji rozsady warzyw, tutaj również może okazać się przydatna mini szklarenka na parapet okienny.
Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: