| Autor: redakcja1

Maroko czołowym dostawcą warzyw i owoców na rosyjski rynek

Według najnowszych danych Maroko to obecnie państwo, które najbardziej skorzystało, a wprowadzeniu przez stronę rosyjską zakazu wwozu żywności, w tym owoców i warzyw z Turcji.

Maroko czołowym dostawcą warzyw i owoców na rosyjski rynek

Jak zauważa FAMMU/FAPA, do czasu wprowadzenia embargo przez Rosję to właśnie Turcja zaliczała się do czołówki dostawców produktów ogrodnictwa na rynek rosyjski. Od kilku miesięcy jej miejsce zajmuje już Maroko.
 
W styczniu i lutym 2016 roku to marokańskie pomarańcze i pomidory były hitem w dostawach do Rosji, przy czym całkowita wartość zakupionych w tych dwóch miesiącach produktów to 51 mln USD. Poza tym Maroko stało się liderem w dostawach soków owocowych.
 
W sumie od początku roku wysyłki owoców cytrusowych z Maroko stanowiły 55% całkowitego importu przez Rosjan, a warzywa 30% z największym udziałem przywożonych marokańskich pomidorów na poziomie 25,7%.
 
Zdaniem marokańskich eksporterów, jeżeli sytuacja handlowa z pozostanie niezmienna do roku 2018, to planowane jest potrójne zwiększenie dostaw owoców i warzyw na rynek rosyjski.Tagi:
źródło: