| Autor: redakcja1

Ocena przezimowania drzew, krzewów owocowych i plantacji jagodowych oraz stan upraw ogrodniczych

Rośliny sadownicze przezimowały w sezonie 2018/2019 raczej bardzo dobrze.

Ocena przezimowania drzew, krzewów owocowych i plantacji jagodowych oraz stan upraw ogrodniczych
Krótkotrwałe obniżki temperatury występujące w lutym i marcu bieżącego roku nie spowodowały w sadach żadnych strat, a w niektórych rejonach kraju zaobserwowano nieznaczne uszkodzenia na plantacjach truskawek, a straty te odnosiły się zwłaszcza do młodych plantacji.
 
Ruszenie wegetacji drzew i krzewów owocowych oraz truskawek obserwowano lokalnie już w I połowie marca, jednak obniżki temperatury nocą w tym czasie przyczyniły się do jej spowolnienia. W celu przyspieszenia ich zwyżki odnotowano, że wiele plantacji truskawek zostało przykrytych folią. Najwcześniejsze gatunki drzew, tj. brzoskwinie, morele zaczęły kwitnąć lokalnie w pierwszej dekadzie kwietnia.
 
Od końca drugiej dekady kwietnia tego roku, gdy wegetacja postępowała bardzo dynamicznie, rozpoczęło się kwitnienie pozostałych gatunków drzew owocowych. Stan zaawansowania siewów warzyw gruntowych aktualnie jest bardzo zróżnicowany w poszczególnych rejonach kraju. Ze względu na warunki agrometeorologiczne na przeważającym obszarze, do siewu warzyw gruntowych przystąpiono w III dekadzie marca, lecz ich zaawansowanie w tym okresie było na poziomie podobnym do zeszłorocznego.
 
Wielu rolników wstrzymało się z siewem oraz wysadzaniem rozsad warzyw z uwagi na spadki temperatury oraz nadmierne przesuszenie gleby. Warunki do wschodów roślin warzywniczych były także bardzo zróżnicowane. Wzrost temperatury w trzeciej dekadzie kwietnia sprzyjał wschodom i wegetacji roślin, szczególnie na plantacjach nawadnianych.
 
Późniejszy przebieg warunków pogodowych będzie miał decydujący wpływ na dalszą wegetację upraw rolnych i ogrodniczych.


Tagi:
źródło: