Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
GUS: Rośliny sadownicze w większości przezimowały dobrze

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Rośliny sadownicze w większości przezimowały dobrze, ponieważ zima 2014/2015 była...

Rośliny sadownicze w większości przezimowały dobrze, ponieważ zima 2014/2015 była wyjątkowo ciepła. W sadach nie odnotowano większych strat, a łagodne warunki podczas ostatniej zimy przyczyniły się do wzrostu populacji szkodników drzew i krzewów owocowych - poinformował Główny Urząd Statystyczny we Wstępnej ocenie przezimowania upraw ozimych w 2015 roku.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Przezimowanie roślin sadowniczych

Rośliny sadownicze na ogół dość szybko rozpoczęły wiosenną wegetację. Najwcześniejsze gatunki drzew zaczęły kwitnąć już w ostatniej dekadzie marca, gdyż ciepła jesień spowodowała, że drzewa zawiązały obficie pąki. Wiosenne chłody przyczyniły się jednak do spowolnienia wegetacji i niekorzystnie wpływały na zapylanie. Zanotowano przy tym duże straty w rodzinach pszczelich i mniej owadów zapylających. Mimo to wczesnowiosenna wegetacja roślin przebiegała na ogół bez większych zakłóceń, a rośliny sadownicze były przeważnie w dobrej kondycji.

 

Stan plantacji truskawek po łagodnej zimie oceniony został jako bardzo dobry, jednak już w marcu na niektórych plantacjach zaobserwowano niedobór wilgoci w glebie. Brak dostatecznej ilości opadów oraz wiosenne chłody zahamowały nieco rozwój wegetacji. Celem przyśpieszenia wzrostu część upraw truskawek została przykryta folią lub włókniną.

 

Warunki agrometeorologiczne oraz stan zaawansowania siewów warzyw gruntowych jest bardzo zróżnicowany w poszczególnych rejonach kraju. Pomimo rozpoczęcia wiosennej wegetacji wcześniej niż w latach przeciętnych, wielu rolników wstrzymało się z siewem i wysadzaniem rozsad warzyw z uwagi na zimną glebę i duże wahania temperatur. Na przeważającym obszarze kraju do siewu warzyw gruntowych przystąpiono w III dekadzie marca. Zaawansowanie siewów jest jednak gorsze niż w analogicznym okresie minionego roku.

 

Poza tym na wielu plantacjach wschody roślin początkowo były słabe i nierównomierne ze względu na niskie temperatury występujące nocą oraz niedostateczną ilość wody w glebie. Wczesną wiosną w wielu rejonach gleba była słabo uwilgotniona z uwagi na niewielkie zapasy wody po zimie (brak śniegu) oraz brak opadów deszczu, a także wiatry wysuszające wierzchnią warstwę gleby. Tylko w niektórych rejonach kraju zaobserwowano zdecydowanie korzystne warunki dla siewu i rozwoju roślin oraz dość wyrównane wschody warzyw.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +4 pkt. razem głosów: 4

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Pomocnik przy zbiorach - 4,5 tys. umów
 • Pomocnik przy zbiorach - 4,5 tys. umów

  Niespełna miesiąc temu weszła w życie ustawa umożliwiająca zawieranie nowego rodzaju umowy cywilnoprawnej jako podstawy świadczenia pomocy przy zbiorach.
 • Susza dotknęła zboża, truskawki, krzewy i drzewa owocowe
 • Susza dotknęła zboża, truskawki, krzewy i drzewa owocowe

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Wyniki kontroli jakości ziemniaków i warzyw
 • Wyniki kontroli jakości ziemniaków i warzyw

  Zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami zostały zintensyfikowane działania kontrolne na rynku owoców i warzyw, w tym także ziemniaków. Z ich wynikami zapoznało się wczoraj kierownictwo resortu...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Sprzedaż ciągników rolniczych w maju 2017 r.
 • Sprzedaż ciągników rolniczych w maju 2017 r.

  Z danych udostępnionych przez Polską Izbę Maszyn i Urządzeń Rolniczych wynika, że w maju 2017 r. sprzedaż ciągników w Polsce osiągnęła poziom 799 szt., co oznacza, że była wyższa o 72...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl