| Autor: redakcja1

FAMMU/FAPA: W pierwszej połowie 2015 r. w eksporcie polskich produktów ogrodnictwa widoczny był wpływ embargo

Zakaz dostaw na teren Rosji produktów ogrodnictwa zaowocował znacznym spadkiem całkowitego kontyngentu wysyłki zarówno owoców jak i warzyw świeżych z Polski w analizowanym okresie pierwszych sześciu miesięcy. W pierwszych sześciu miesiącach 2015 r. największą zniżkę z pewnością odnotowały wywiezione za granicę polskie owoce świeże o 28% w ujęciu ilościowym oraz warzywa świeże o 20%.

FAMMU/FAPA: W pierwszej połowie 2015 r. w eksporcie polskich produktów ogrodnictwa widoczny był wpływ embargo

Handel polskimi produktami ogrodnictwa

Nieco lepiej przedstawiała się sytuacja na rynku przetworów owocowo-warzywnych, przy czym w przypadku owoców przetworzonych w ujęciu ilościowym zaobserwowano nawet ich zwyżkę. W sumie polscy dostawcy skierowali poza granice nieco ponad 1,9 mln ton polskich produktów ogrodnictwa, w tym świeżych i przetworzonych za kwotę 1,4 mld EUR. Dla porównania rok wcześniej suma ta była większa, gdyż wyeksportowano 2,19 mln ton produktów za 1,58 mld EUR.
 
W pierwszej połowie 2015 r. saldo wymiany handlowej dla świeżych owoców i warzyw wyniosło 69 tys. ton w ujęciu ilościowym oraz 346,3 mln EUR w ujęciu wartościowym. Tym samym w 2015 roku w wyniku zdecydowanie mniejszej ilości i niższej wartości wysyłanych z Polski produktów świeżych, w tym głównie owoców, odnotowano pogorszenie salda w ujęciu wartościowym i ilościowym.
 
Z kolei w odniesieniu do salda wymiany handlowej polskimi przetworami owocowo-warzywnymi zaobserwowano, jak co roku dodatni poziom 556 tys. ton w ujęciu ilościowym oraz również dodatni + 416 mln EUR w ujęciu wartościowym. W stosunku do roku poprzedniego saldo wymiany handlowej polskimi przetworami w ujęciu wartościowym odnotowało poziom o 44 mln euro niższy i za to wyższy w ujęciu ilościowym. Łącznie całkowite saldo wymiany handlowej wszystkimi polskimi produktami ogrodnictwa, z wykluczeniem ziemniaków było dodatnie i wyniosło niecałe +70 mln EUR względem również dodatniego salda, sporo większego w 2014 roku +283,4 mln EUR, co w sumie daje pogorszenie salda.
 
Za przywożone zza granicy produkty ogrodnictwa polscy importerzy musieli w okresie pierwszego półrocza zapłacić w sumie 1,13 mld EUR za niecałe 1,28 mln ton świeżych i przetworzonych owoców i warzyw. Dla porównania, w tym samym czasie pierwszych sześciu miesięcy 2014 r. wielkości te wyniosły odpowiednio 1,4 mln ton za sumę 1,29 mld EUR.
 
W przypadku importowanych produktów ogrodnictwa zarówno w porównaniu do owoców świeżych jak i warzyw kontyngent zakupów zmalał. W analizowanym okresie pierwszego półrocza zwyżce zakupów zza granicy uległy tylko przetwory z owoców i to w zasadzie na marginalnym poziomie. Mniej niż rok wcześniej przywieziono również przetworzonych warzyw.
 

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!