| Autor: redakcja1

Eksport owoców i warzyw z UE do Azji Wschodniej. Dominują jabłka i cebula

W 2015 roku kraje unijne wyeksportowały do państw Azji Wschodniej 240,3 tys. ton owoców i warzyw.

Eksport owoców i warzyw z UE do Azji Wschodniej. Dominują jabłka i cebula
Dla porównania rok wcześniej do omawianej grupy państw w tym między innymi do Chin, Hongkongu, Japonii oraz Mongolii i Korei kraje UE wysłały 193,7 tys. ton produktów ogrodnictwa.
 
W roku 2015 aż 137 tys. ton z wyeksportowanych owoców i warzyw stanowiła unijna cebula. Według FAMMU/FAPA na drugim miejscu pod względem dostaw do Azji uplasowały się jabłka z wynikiem 56 tys. ton i kolejno owoce kiwi – 23,3 tys. ton oraz po 10 tys. ton zielonego groszku, pomarańczy i gruszek.
 
Największym eksporterem na azjatyckie rynki w omawianym minionym roku była Holandia z wynikiem ponad 117 tys. ton wysyłająca głównie cebulę oraz Włochy – 34,0 tys. ton i Francja – 30 tys. ton owoców i warzyw oraz Hiszpania – 25 tys. ton.
 
W pierwszej połowie tym roku kraje unijne wyeksportowały na Wschód Azji dokładnie 107,3 tys. ton owoców i warzyw, to o 26% więcej względem analogicznego okresu pierwszych sześciu miesięcy rok wcześniej. Tu ponownie największe ilości produktów pochodziły z Holandii – 31,4 tys. ton, a w wysyłce dominowała cebula – 77,8 tys. ton oraz jabłka – 35 tys. ton.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!