| Autor: redakcja1

Unijny rynek warzyw i owoców

Freshfel opublikował najnowszy raport „Freshfel Activity Report 2014”, w którym między innymi zaprezentowano dane dotyczące wielkości produkcji owoców i warzyw we wszystkich krajach unijnych w roku 2012, przy czym wielkość produkcji owoców oszacowano na 32,5 mln ton, a warzyw odpowiednio – 50,3 mln ton – podaje FAMMU/FAPA.

Unijny rynek warzyw i owoców

Rynek owoców i warzyw

Raport zawiera także dane handlowe dotyczące handlu wewnątrz unijnego oraz z krajami trzecimi. W odniesieniu do wymiany handlowej pomiędzy krajami członkowskimi w sumie jej wielkość oceniono na 27,411 mln ton z czego 11,896 mln ton stanowią warzywa, a pozostałe 15,515 mln ton owoce.

Niemcy liderem importu warzyw i owoców

Największe ilości owoców i warzyw z pozostałych państw UE sprowadzają Niemcy w ilości 6,5 mln ton, tuż za nimi plasują się Francuzi – 3,8 mln ton oraz Brytyjczycy - 3,3 mln ton. Liderem dostawców owoców i warzyw jest wśród państw unijnych Hiszpania, która w zeszłym roku dostarczyła 9,39 mln ton owoców i warzyw oraz Holandia z 6,36 mln ton.
 
W odniesieniu do poza unijnej wymiany handlowej wielkość eksportu owoców i warzyw w 2013 roku oszacowano na 5,86 mln ton, z czego kraje unijne do państw trzecich wywiozły 65% owoców i pozostałe 35% warzyw. Rosja będąca największym poza wspólnotowym odbiorcą owoców i warzyw, w minionym roku zaimportowała 2,2 mln ton. Poza nią znaczącym odbiorcą unijnych produktów ogrodnictwa okazuje się być Szwajcaria, Białoruś oraz Norwegia i Ukraina.

Jabłka najczęściej eksportowanym produktem ogrodnictwa

Najwięcej w omawianym czasie kraje unijne wysłały jabłek - 26% udział w łącznym wywozie produktów ogrodnictwa oraz cebuli - 13%, po stanowiły 6% owoce miękkie, pomidory, gruszki i pomarańcze oraz po około 5% owoce pestkowe i kiwi.
 
W imporcie z państw poza unijnych, którego wielkość ustalono na poziomie 13 mln ton, 87% stanowiły sprowadzone z państw trzecich owoce, a 13% warzywa. Tym samym wszystkie kraje Wspólnoty łącznie pozostają największym globalnym importerem owoców i warzyw.
Banany i ananasy najcześciej importowanym produktem ogrodnictwa
Przede wszystkim każdego roku importowane są banany, ananasy, jabłka i gruszki z państw półkuli południowej oraz winogrona stołowe i wszelkiego rodzaju cytrusy. Do czołowych dostawców z państw trzecich należy zaliczyć Kostarykę, Ekwador, RPA, Kolumbię, Maroko oraz Turcję, Chile, Brazylię, Peru, a także Argentynę, Egipt czy Dominikanę.

Spożycie warzyw i owoców

Poza tym w raporcie przywołano dane dotyczące unijnego spożycia owoców i warzyw zgodnie z najnowszymi dostępnymi danymi jest to w sumie 386,96 grama na osobę dziennie, czyli to mniej o 8,2% w stosunku do danych za rok 2011 i o 8,7% w odniesieniu do przeciętnej za lata 2007-2011. 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!