| Autor: mikolaj

Uwaga producenci warzyw i owoców. 16 lutego br. rusza trzecia transza wypłat dla rolników poszkodowanych przez embargo

Od 16 lutego 2015 r. rozpocznie się nabór powiadomień dotyczących wycofywania niektórych owoców i warzyw w ramach pomocy dla rolników poszkodowanych przez rosyjskie embargo.

Uwaga producenci warzyw i owoców. 16 lutego br. rusza trzecia transza wypłat dla rolników poszkodowanych przez embargo

Wsparcie dla producentów warzyw i owoców

Wsparcie dla producentów rolnych jest zgodne z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 137/2014 z grudnia ubiegłego roku, które ustanawia nadzwyczajne środki dofinansowania producentów owoców i warzyw. Rolnicy otrzymają pomoc finansową za wycofanie owoców oraz warzyw z rynku i przeznaczenie ich na bezpłatną dystrybucję lub na inne cele – np. paszę dla zwierząt lub spalanie w biogazowi.

Wsparcie obejmuje jabłka, gruszki, pomidory, słodką paprykę, marchew i ogórki.


W rozporządzeniu podkreślono, że wycofane owoce i warzywa przeznaczone do bezpłatnej dystrybucji lub innych celów muszą spełniać wymagania jakości handlowej.

Operacji wycofania owoców i warzyw potrwa do końca czerwca 2015 r. We wniosku składanym do Agencji Rynku Rolnego zainteresowani wsparciem powinni podać numery ewidencyjne działek, na których prowadzono  uprawę.

Przewidziano, że łączna ilość produktów kwalifikujących się do objęcia wsparciem z powodu wycofania wynosi 500 ton dla rolników indywidualnych, dla organizacji producenckich – 10 000 ton.

Łączna ilość jabłek i gruszek, które będą objęte operacjami wycofania z przeznaczeniem ich na bezpłatną dystrybucję lub inne cele, odpowiada całkowitej ilości tych produktów przydzielonej dla Polski – czyli 155 700 ton. Dla warzyw będzie to 18 650 ton.

Jednocześnie przypominamy, że producenci jabłek, którzy skorzystali już z pomocy de minimis mogą uczestniczyć w trzeciej transzy mechanizmu.

 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!