| Autor: redakcja1

W 2017 r. ceny owiec ciężkich powinny być takie same jak rok temu, a ceny owiec lekkich mogą nieco wzrosnąć

W lutym cena owiec ciężkich w UE-28 wyniosła 454 EUR/100 kg, a w Polsce 375 EUR/100 kg. Cena w UE-28 była o 13% mniejsza niż przed rokiem, a w Polsce o 8% większa. Cena jagniąt w UE- 8 wyniosła 518,50 EUR/100 kg wagi poubojowej i była o 10% niższa niż rok wcześniej.

W 2017 r. ceny owiec ciężkich powinny być takie same jak rok temu, a ceny owiec lekkich mogą nieco wzrosnąć

Ceny owiec

Z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej wynika, że w styczniu cena zbytu jagniąt poniżej 12 miesięcy wyniosła w Polsce 7,81 zł/kg wagi żywej i była o 4% mniejsza niż przed rokiem. Cena ta jest nieco wyższa od ceny owiec ciężkich wyrażonych w złotych, co wynika ze struktury skupu, w którym obok owiec ciężkich znajdują się również jagnięta o wadze 17-24 kg. W styczniu stanowiły one 16% skupionych owiec. Cena owiec ciężkich wyrażona w złotych wyniosła w styczniu 2017 r. 7,33 zł/kg, a w lutym 7,60 zł/kg.
 
W prognozie z dnia 15 grudnia 2016 r. Komisja Europejska stwierdzała, że pogłowie owiec w grudniu 2016 r. wyniosło 91,5 mln sztuk i było o 5,3% wyższe niż rok wcześniej. Komisja przewiduje, że produkcja owiec i kóz wyniesie w 2017 r. prawdopodobnie 825 tys. ton i będzie o 3% niższa niż rok wcześniej.
 
Ceny owiec ciężkich będą w zasadzie takie same jak w 2016 r., a ceny owiec lekkich mogą być nieco większe niż przed rokiem. Z kolei DEFRA/AHDB szacują, że w Wielkiej Brytanii, a więc na rynku mającym największy wpływ na unijny rynek owiec, ich podaż będzie w każdym kwartale większa od zeszłorocznej.
 
Prowadzić to będzie do zniżki cen owiec ciężkich, co niewątpliwie będzie miało wpływ na ceny unijne. Gdyby ceny owiec ciężkich były niższe niż rok wcześniej, to w Polsce jedynym czynnikiem mogącym poprawić niesprzyjającą sytuację cenową może być deprecjacja złotego w odniesieniu do euro. Jeśli ten czynnik nie spełni oczekiwań wówczas można mieć drugi rok charakteryzujący się obniżką cen owiec.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!