| Autor: mikolaj

Copa-Cogeca ws. zniesienia wsparcia dla zrównoważonych biopaliw

Copa-Cogeca wypowiedziała się w związku z debatą unijnych ministrów energii, którzy spotkali się 13 czerwca 2014 r. w Luksemburgu. Zdaniem Copa-Cogeca zniesienie wsparcia dla zrównoważonych biopaliw pierwszej generacji wytwarzanych z roślin uprawnych wywrze poważne skutki dla rozwoju komercyjnych biopaliw zaawansowanych.

Copa-Cogeca ws. zniesienia wsparcia dla zrównoważonych biopaliw

W opinii Copa-Cogeca to producenci europejskich paliw pierwszej generacji napędzają rozwój biopaliw zaawansowanych, co odzwierciedla się w ich sposobach produkcji. Usunięcie tego wsparcia wywrze poważne reperkusje dla komercyjnego rozwoju zaawansowanych biopaliw.

Biopaliwa przynoszą następujące korzyści: redukcję zależności od ropy naftowej oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, stabilizację rynków towarowych, stymulację zatrudnienia na obszarach wiejskich i gwarancję dostaw niezbędnych pasz.


Inwestycje w sektorze zaawansowanych biopaliw są możliwe jedynie w ramach stabilnych i wiarygodnych ram politycznych, które będą obowiązywać co najmniej do 2030 r. i które obejmą dalsze publiczne wsparcie dla biopaliw wytwarzanych z roślin uprawnych.

Dlatego tez Copa-Cogeca wyraża sprzeciw wobec wprowadzenia zaproponowanego limitu dla biopaliw wytworzonych z roślin uprawnych w celach na rzecz stosowania odnawialnych źródeł energii w transporcie. Naszym zdaniem co najmniej 8% paliw stosowanych w transporcie powinno pochodzić z biopaliw wytwarzanych z upraw do 2020, a co najmniej 2% to powinny być biopaliwa zaawansowane. Copa-Cogeca odrzuca wprowadzenie czynników ILUC w przepisach, gdyż nie są one poparte żadnymi dowodami naukowymi, sprzeciwiając się również wielokrotnemu naliczaniu, które zwodzi obywateli co do prawdziwego poziomu odnawialnych źródeł energii w unijnej mieszance energetycznej.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!