Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Porozumienie ws. biopaliw jeszcze w kwietniu

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jeszcze w kwietniu 2015 roku może dojść do osiągnięcia porozumienia w sprawie polityki w...

Jeszcze w kwietniu 2015 roku może dojść do osiągnięcia porozumienia w sprawie polityki w sektorze biopaliw – podaje FAPA/FAMMU.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


7% limit zużycia biopaliw pierwszej generacji

Rada UE proponuje kompromis, zakładający 7% limit zużycia biopaliw pierwszej generacji, tj. pochodzących ze spożywczych surowców jak zboża czy rzepak i 0,5% nieobowiązkowy cel zużycia dla biopaliw zaawansowanych, a więc produkowanych z surowców celulozowych jak wióry itd. Biopaliwa zaawansowane nie mają być premiowane w zużyciu, przy czym wcześniej, w zależności od surowca, miały się liczyć kilkukrotnie więcej niż ich faktyczny udział. Pośrednie zmiany z tytułu użytkowania gruntów rolnych na cele energetyczne, czyli ILUC nie mają decydować o dopuszczeniu do rynku, ale KE ma przeprowadzić przegląd w tej sprawie w 2021 roku.

 

Parlament Europejski uzgodni z Radą stanowisko 13 kwietnia, które na plenarne głosowanie trafi 29 kwietnia.

 

W 2020 roku 10% energii w transporcie ma pochodzić z odnawialnych źródeł. Zwykle przyjmuje się, że cel ten zostanie wypełniony przez biopaliwa ze wskazaniem na biodiesel. Aktualnie paliwa celulozowe nie są wytwarzane na komercyjną skalę. W związku z tym, ograniczenie zużycia biopaliw z surowców spożywczych wymusi konieczność szukania innych sposób wypełnienia celu. Dlatego też pewne nadzieje pokładane są w samochodach elektrycznych.

 

Początkowo Komisja Europejska chciała wprowadzenia 5% limitu dla biopaliw pierwszej generacji, a PE 6% limitu i 2,5% celu dla biopaliw zaawansowanych oraz wprowadzenia ILUC jako mechanizmu decydującego o dopuszczeniu do rynku. Z niektórych ekspertyz wynika, że zapotrzebowanie na biopaliwa w UE lub surowce do ich produkcji będzie miał wpływ na strukturę upraw i zagospodarowania ziemi w państwach trzecich, a wliczając emisję CO2 do atmosfery z wiązaną z uprawą surowców na cele energetyczne, w tym między innymi przy produkcji nawozów i zbiorach, a także zmianach związanych z przekształcenia terenów zielonych na uprawy rolne, mogą generować większą emisję niż kopalne odpowiedniki.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl