| Autor: redakcja1

Sprzeciw przeciwko zakazowi importu pasz i żywności GMO przez UE

Komisja Europejska forsuje możliwość zezwolenia na zakaz importu żywności i pasz GMO przez poszczególne kraje członkowskie, podobnie jak została wprowadzona opcja możliwości zakazu lub uprawy GMO - podaje FAMMU/FAPA.

Sprzeciw przeciwko zakazowi importu pasz i żywności GMO przez UE

Zakaz importu pasz GMO do UE

Propozycja KE z kwietnia 2015 r. spotkała się w 2015 roku ze zmasowaną krytyką niektórych państw UE, organizacji ekologicznych, które obawiają się zalewu rynku przez przywóz GMO na większą skalę. Także producenci i handlowcy ostrzegali przed zakłóceniami funkcjonowania wspólnego rynku.
 
Do protestów dołączyli czołowi partnerzy handlowi Unii jak USA, Kanada, Argentyna oraz Brazylia. Przeciwko propozycji opowiedziało się wiele państw członkowskich, a w czerwcu 2015 roku PE z koalicjami parlamentarnymi domagał się zaniechania planów bez dalszych dyskusji na ten temat.
 
W październiku minionego roku PE ogromną większością głosów odrzucił propozycję Komisji z kwietnia 2015. Ostatnio prawnicy Rady ocenili, że posunięcie będzie sprzeczne z zasadami WTO, a także brak jest podstaw prawnych do jego wprowadzenia.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!