Laktoferyna bydlęca nowym składnikiem żywności

Dnia 27 listopada 2012 roku ukazała się w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej decyzja Komisji Europejskiej w sprawie wprowadzenia do obrotu laktoferyny mleka krowiego jako nowego składnika żywności.

Laktoferyna bydlęca nowym składnikiem żywności
Laktoferyna bydlęca jest naturalnym białkiem występującym w krowim mleku. Występuje w postaci lekko różowego proszku, praktycznie całkowicie rozpuszczalnego i bezwonnego, o wilgotności mniejszej niż 4,5%. Zawiera ponad 93% białka.
 
Laktoferyna stosowana jest m.in. w produkcji preparatów od początkowego żywienia niemowląt, przetworzonych produktów zbożowych, napojów na bazie mleka, napojów bezalkoholowych, ciastek, cukierków i gum do żucia.
 
W kwietniu bieżącego roku Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności w swojej pracy naukowej wydał opinię, że laktoferyna znajdująca się w mleku krowim jest bezpieczna w odpowiednich warunkach stosowania i przy zachowaniu odpowiednich norm i poziomów. Stwierdzenie to zostało podtrzymane podczas wydanej w czerwcu innej opinii w sprawie tego składnika.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!