Protest producentów mleka w Brukseli

Dnia 26 listopada 2012 roku przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbył się kolejny protest producentów mleka.

Protest producentów mleka w Brukseli
Udział w nim wzięło około 2,5 tys. gospodarzy, którzy domagali się podwyżek cen skupu mleka, interwencji na unijnym rynku oraz utrzymania kwot mlecznych, które mają zostać zniesione po 2015 roku. Zdaniem gospodarzy, produkcja mleka jest nieopłacalna.
 
W ramach protestu od rana zablokowane zostały przez setki ciągników najbardziej ruchliwe ulice Brukseli. Natomiast przed południem dotarły one aż do parku niedaleko budynku władz unijnych oraz na plac przed Parlamentem.
 
Jednym z etapów manifestacji było rozpylenie tysięcy litrów mleka z węży strażackich na budynek Parlamentu Europejskiego. Następnie przystąpiono do palenia sprowadzonych walców siana i opon, wywołując tym samym przed budynkiem kłęby czarnego dymu.
 
Manifestujący zaprzestali protestować dopiero następnego dnia po południu. Demonstracja nadzorowana była przez Europejską Radę Mleczarską, która zapowiedziała, że niskie ceny płacone rolnikom w skupie, będą zmuszały gospodarzy małej produkcji do zamykania swojej działalności.
 
Średnia cena hurtowa mleka w Belgii wynosi 0,26 euro/litr, natomiast koszt jego wytworzenia to 0,4 euro/litr.
 
Wśród protestujących znaleźli się między innymi rolnicy z Belgii, Francji, Niemiec, Luksemburga i Holandii, a także blisko 100 producentów mleka z Polski.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!