Nowelizacja o transporcie drogowym została podpisana

Obowiązki ministra infrastruktury w obrębie międzynarodowego transportu drogowego przejmie Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD).

 

Zgodnie z ustawą dotyczącą publicznych finansów z dniem 1 stycznia bieżącego roku rozpoczął się proces likwidacji pomocniczych gospodarstw.

 

Z kolei w ministerstwie infrastruktury istnieje Biuro Obsługi Transportu Międzynarodowego (BOTM). Zajmuje się ono między innymi wydawaniem licencji na międzynarodowy transport drogowy, pozwoleń na międzynarodowe linie, a także na zagraniczny przewóz osób oraz rzeczy. Poza tym zajmuje się także wydawaniem świadectw i certyfikatów dla kierowców. Ponadto prowadzi rejestr przedsiębiorców i pojazdów, które wykonują przewozy międzynarodowe.

 

Dlatego też z dniem 1 stycznia 2011 roku GIDT przejmie zadania realizowane przez BOTM i w ten oto sposób ci sami ludzie będą wykonywali swoje obowiązki, ale pod inną nazwą.

 

W związku z tym do najważniejszych zadań należeć będzie udzielanie, zmiana oraz cofnięcie licencji na przewozy. Poza tym wytwarzanie oraz przekazywanie polskich zezwoleń, a także przyjmowanie i dystrybucja zagranicznych zezwoleń w transporcie rzeczy. Ponadto ma on być odpowiedzialny za prowadzenie rejestru zarówno pojazdów jak i przedsiębiorców wykonujących międzynarodowy przewóz drogowy do potrzeb własnych.

 

Natomiast jeśli chodzi o opłaty za przejazd pojazdu po krajowych drogach, to będzie ona uiszczana w GITD, a także w wojewódzkich inspektoratach transportu drogowego. Niemniej jednak do kompetencji ministra infrastruktury w dalszym ciągu będzie należało udzielanie, odmowa przyznania, zmiana oraz cofnięcie zezwoleń zagranicznych na przewóz osób.

 

Ustawa ta będzie obowiązywała od 1 stycznia 2011 roku.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!