| Autor: mikolaj

Podpisy pod przywróceniem uboju rytualnego w Polsce złożone w Sejmie

Pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, który stworzyli członkowie Krajowej Rady Izb Rolniczych, złożył do Marszałek Sejmu ponad 130 tys. podpisów obywateli popierających zmianę ustawy o ochronie zwierząt, która przywraca w Polsce ubój rytualny.

Podpisy pod przywróceniem uboju rytualnego w Polsce złożone w Sejmie

Kancelaria Marszałka Sejmu w ciągu 14 dni przeliczy głosy i po uzykaniu wymaganej liczby prawidłowo złożonych podpisów Marszałek Sejmu w ciągu 3 miesięcy od wniesienia projektu wprowadza projekt do pierwszego czytania.

Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz informując o złożeniu podpiów, podkreślił także, że - jeżeli się komuś wydaje, że przez wprowadzenia zakazu polskie zwierzęta nie cierpią, to oznajmiam, że nadal cierpią i to więcej, bo są skazane na długi transport do rzeźni w krajach, gdzie można dokonać uboju rytualnego . Jego zdaniem tracą na tym tylko rolnicy, gdyż muszą ponosić koszty transportu.


Według Prezesa KRIR strata na sztuce bydła wynosi 1-1,5 tys. zł, czyli ok. 2 zł na kilogramie, ponieważ o tyle spadły ceny żywca wołowego po wprowadzeniu zakazu uboju rytualnego. Prezes KRIR zwrócił także uwagę, że wiele ubojni, które specjalizowały się w takim uboju, musiało zaprzestać działalności i zwolnić ludzi oraz, że w wielu krajach UE taki ubój jest legalny i w Polsce, aby zachować jednakowe prawa konkurencji, nie powinno się wprowadzać ograniczeń.

Projekt złożony przez KRIR jest identyczny z rządowym, który został odrzucony przez Sejm w lipcu 2013 r. Dopuszcza on ubój rytualny zwierząt dla celów religijnych bez ogłuszania oraz wprowadza zakaz stosowania tzw. klatek obrotowych podczas tego typu uboju.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!