Procesy o zapłatę odszkodowania za szkody łowieckie

Resort Sprawiedliwości w sprawie stosowania przez sądy przepisów w procesach o zapłatę odszkodowania za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych.

Procesy o zapłatę odszkodowania za szkody łowieckie
Natomiast w odniesieniu do szkód wyrządzonych przy polowaniu odpowiedzialność odszkodowawcza i obowiązki związane z dokonaniem oględzin i szacowaniem szkód pozostaną po stronie dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich. Na żądanie strony w oględzinach i szacowaniu szkód oraz w ustalaniu wysokości odszkodowania uczestniczyć będą przedstawiciele właściwej terytorialnie izby rolniczej. Do naprawienia tych szkód będą stosowane przepisy kodeksu cywilnego.
 
Niezależnie od powyższego wydaje się być uzasadnionym przyjęcie, że w sytuacji, gdy spór przenosi się na drogę postępowania sądowego, obowiązują ogólne reguły dowodowe, zgodnie z którymi ciężar udowodnienia faktów mających dla rozstrzygnięcia sprawy istotne znaczenie spoczywa na stronie, która z tych faktów wywodzi skutki prawne. Sąd może też dopuścić dowód niewskazany przez stronę, stosownie do art. 6 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (t j. Dz. U z 2016 r. poz. 380 ze zm.) oraz art. 227 i 232 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (t j. Dz. U z 2016 r., poz. 1822 ze zm.). Przepisy ustawy Prawo łowieckie nie wyłączają ogólnych zasad dowodzenia w sprawach sądowych o odszkodowania za szkody łowieckie. Należy zaznaczyć, że zaniechanie przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego sporządzenia protokołów oględzin i oszacowania szkody nie uniemożliwia udowodnienia jej rozmiarów.

Prawo składania wniosków dowodowych w toku postępowania nie jest ograniczone do protokołów, o których mowa we wskazanym wyżej rozporządzeniu z dnia 8 marca 2010 r. Poszkodowany może posłużyć się innymi dowodami przewidzianymi w kodeksie postępowania cywilnego. Zgodnie z zasadą swobodnej oceny dowodów wyrażoną w przepisie art. 233 § 1 k.p.c. sąd ocenia wiarogodność i moc dowodów według własnego przekonania, na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego materiału, a zatem z uwzględnieniem wszystkich dowodów przeprowadzonych w postępowaniu oraz okoliczności towarzyszących przeprowadzaniu poszczególnych dowodów.


Tagi:
źródło: