Procesy o zapłatę odszkodowania za szkody łowieckie

Resort Sprawiedliwości w sprawie stosowania przez sądy przepisów w procesach o zapłatę odszkodowania za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych.

Procesy o zapłatę odszkodowania za szkody łowieckie
Ustawodawca w art. 47 ust. 2 ustawy Prawo łowieckie przewidział także możliwość mediacji przed właściwym organem gminy w przypadku, gdy pomiędzy właścicielem lub posiadaczem gruntu a dzierżawcą lub zarządcą obwodu łowieckiego powstał spór o wysokość wynagrodzenia za szkody, o których mowa w art. 46.
 
Mając na uwadze fakt, że obecny system szacowania szkód i wypłaty odszkodowań okazał się niezadowalający dla rolników, ustawodawca podjął działania zmierzające do większego zaangażowania Skarbu Państwa i jego przedstawicieli w procesie gospodarki łowieckiej w Polsce. Efektem tego są zmiany w prawie łowieckim, wprowadzone ustawą z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy - Prawo Łowieckie (Dz.0 z 2016 r., poz. 1082), które wchodzą w życie od dnia 1 stycznia 2019 roku.
 
Kwestią niezwykle istotną z punktu widzenia poszkodowanych z tytułu szkód łowieckich rolników jest zmiana instytucji szacującej i wypłacającej odszkodowania z tytułu tych szkód. Dotychczas czynili to przedstawiciele kół łowieckich, którzy nie dysponowali dostatecznymi środkami, aby zadośćuczynić poszkodowanym poniesione straty.
 
Wprowadzając nowe zasady szacowania szkód łowieckich i wypłaty odszkodowań ustawodawca przewiduje ustanowienie zasady (art. 46), że do wynagradzania szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny jest obowiązany, działający w imieniu Skarbu Państwa, wojewoda właściwy ze względu na miejsce wystąpienia tych szkód. Wniosek o dokonanie oględzin i oszacowanie szkód, a także ustalenie wysokości odszkodowania właściciel lub posiadacz gruntów rolnych będzie można składać do właściwego ze względu na wystąpienie tych szkód wójta, burmistrza i prezydenta, który przekaże go właściwemu wojewodzie. Oględzin i szacowania szkód, a także ustalania wysokości odszkodowania dokonają, w myśl art. 46a ustawy, wojewoda właściwy ze względu na miejsce wystąpienia tych szkód, po pisemnym powiadomieniu przez właściciela lub posiadacza gruntów rolnych wójta, burmistrza i prezydenta właściwego ze względu na miejsce wyrządzenia szkód.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: