| Autor: redakcja1

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich pomoże rolnikom, którzy ucierpieli z powodu przymrozków

Rolnicy, którzy utracili swoje plony i odnieśli straty spowodowane przez przymrozki, będą mogli liczyć na dodatkową pomoc finansową pochodzącą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich pomoże rolnikom, którzy ucierpieli z powodu przymrozków


Ponadto wiadomo, że w resorcie rolnictwa trwają już prace nad uznaniem wiosennych przymrozków jako klęski żywiołowej. Taki krok oznaczałby dla poszkodowanych możliwość ubiegania się o wypłatę odszkodowań.


Według statystyk, majowy atak zimy dotknął około 2500 gmin. W najgorszej sytuacji są plantatorzy z województwa kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Tam, jak twierdzą sami zainteresowani, nie ma do czego wracać, bo gdzieniegdzie straty w sadach dosięgły nawet 100 procent.


Zakwalifikowanie przymrozków wiosennych jako klęski żywiołowej zaraz obok powodzi czy osuwisk, mogłoby pomóc rolnikom otrzymać pieniądze na odbudowę plantacji.


Minister Rolnictwa wspomina też, że jako klęski żywiołowe chce uznać gradobicia, huragany czy ulewne deszcze. Celem takiego przedsięwzięcia jest zabezpieczenie rolników i nie tylko ich, przed tego typu zagrożeniami.


Gdy tylko nowe rozporządzenie wejdzie w życie, poszkodowani plantatorzy będą mogli liczyć na pomoc finansową i przeznaczyć ją na odbudowę swoich sadów. Jednakże odszkodowanie nie będzie mogło wynosić więcej niż 130 procent poniesionych przez nich strat.



Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!