Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt a Prawo łowieckie

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


12 grudnia br. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych...

12 grudnia br. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, która wpływa również na kształt ustawy Prawo łowieckie.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W projekcie tym znalazły się zapisy regulujące kwestie wykonywania polowania w parkach narodowych oraz rezerwatach przyrody. Zdaniem projektodawcy usprawni to oraz ujednolici te zasady.
 
Zaproponowane zmiany skutkować będą powstaniem normy prawnej, która nakłada obowiązek współpracy organów samorządowych z dzierżawcami obwodów łowieckich, w zakresie zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF). Taki sam obowiązek nałożony zostaje na nadleśniczych PGL LP. Przyjęcie tych regulacji zaangażuje samorządy do współpracy z dzierżawcami oraz zarządcami obwodów łowieckich w zakresie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.
 
W uzasadnieniu do przedstawionego projektu znalazły się również zapisy, które nakładają na dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich obowiązek dokarmiania zwierzyny, w szczególności wtedy, gdy w istotny sposób może to wpłynąć na zmniejszenie szkód wyrządzanych przez zwierzynę w uprawach i płodach rolnych oraz w gospodarce leśnej. Dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich są uprawnieni do naruszania prawa do korzystania z nieruchomości w celu realizacji obowiązku dokarmiania, jednak dopiero po uzgodnieniu miejsca wykładania karmy z właścicielem, posiadaczem lub zarządcą gruntu. Jednocześnie dokarmianie przestaje być obligatoryjne, jak dotychczas, a przyjmie formę fakultatywną. Będzie zatem stosowane jedynie wtedy, gdy działanie to nie będzie stwarzało zagrożenia epizootycznego i będzie realizowane w zależności od potrzeb w celu zapewnienia bytu zwierzynie w trudnych warunkach atmosferycznych, ciężkich zim lub w celu ograniczenia szkód w uprawach i płodach rolnych, w związku z zatrzymaniem zwierzyny w lesie.
 
Do projektowanych zapisów zostały również wprowadzone instrumenty, które wiążą się z najbardziej surową sankcją dla dzierżawcy obwodu łowieckiego, tj. utratą obwodu łowieckiego. Zdaniem rządzących stanowi najlepszy element motywujący do realizacji zadań państwa w zakresie zwalczania ASF. Jak czytamy w uzasadnieniu: „rozwiązanie to daje także wprost instrument pozwalający Polskiemu Związkowi Łowieckiemu (PZŁ) wyciągać konsekwencje w stosunku do kół łowieckich niedostosowujących się do wytycznych państwa, za które odpowiada Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego. Rozwiązanie to ułatwi PZŁ realizacje powierzonych mu zadań w zakresie zwalczania ASF poprzez wpływ na podstawowe ogniwo Zrzeszenia, czyli koła łowieckie.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Procesy o zapłatę odszkodowania za szkody łowieckie
 • Procesy o zapłatę odszkodowania za szkody łowieckie

  Resort Sprawiedliwości w sprawie stosowania przez sądy przepisów w procesach o zapłatę odszkodowania za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych.
 • Rozmowy o zmianach w Prawie Łowieckim
 • Rozmowy o zmianach w Prawie Łowieckim

  Zmiany w Prawie łowieckim były tematem spotkania konsultacyjnego, które odbyło się w Ministerstwie Środowiska 19 stycznia 2018 r. W rozmowach udział wzięli: minister środowiska Henryk...
 • 1040 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików
 • 1040 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików

  Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 983-1040 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z...
 • Szpitale u leśników pomagają zwierzętom
 • Szpitale u leśników pomagają zwierzętom

  Aż 96 ssaków, ptaków i gadów znalazło w zeszłym roku pomoc w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Napromku koło Lubawy. Do innego „leśnego szpitala” prowadzonego przez Lasy Państwowe...
 • Pomoc dla producentów świń na obszarach ASF
 • Pomoc dla producentów świń na obszarach ASF

  Komisja Europejska zatwierdziła program pomocy krajowej, z którego będą korzystać producenci rolni z województw: mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego, którym nadano...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl