Umowa o wolnym handlu UE-Nowa Zelandia za 2-3 lata

Jak powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, Unia Europejska oraz Nowa Zelandia zamierzają rozpocząć rozmowy odnośnie umowy o wolnym handlu tak szybko, jak to będzie możliwe. Potrwają one prawdopodobnie od dwóch do trzech lat.

Umowa o wolnym handlu UE-Nowa Zelandia za 2-3 lata
Poza tym będą one prowadzone oddzielnie od rozmów w sprawie podobnej umowy z Australią, które również rozpoczną się w 2017 roku. W czasie negocjacji pojawią się kwestie wrażliwych produktów, jak mięso, mleko, cukier oraz zboża, względem których wprowadzone zostaną za pewne okresy przejściowe, właściwe kontyngenty lub całkowite wykluczenia z umowy.
 
Według FAMMU/FAPA, Nowa Zelandia oraz Australia należą do jednych z największych producentów rolnych na świecie, stąd rozmowy Unii w sprawie umowy o wolnym handlu z tymi krajami nie będą zbyt proste. Aktualnie wymiana handlowa Unii z Nową Zelandią jest warta prawie 8 mld EUR, z czego Unia notuje negatywny bilans w handlu na poziomie 2 mld EUR. W ostatnich pięciu latach unijny wywóz towarów rolnych do Nowej Zelandii sporo się zwiększył, rosnąc 20% rocznie. W 2014 r. wart był 427 mln EUR.


Tagi:
źródło: