Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Przekazałeś gospodarstwo w zamian za rentę lub emeryturę? Możesz ubiegać się o zwrot działek siedliskowych

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie możliwości zwrotu działek siedliskowych obecnym właścicielom budynków.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Wiele osób korzystając z możliwości przewidzianych przez prawo, przekazało gospodarstwo rolne na rzecz Skarbu Państwa w zamian za rentę lub emeryturę. Rolnik zachowywał jedynie prawo własności budynków mieszkalnych i gospodarczych wchodzących wcześniej w skład przekazywanego gospodarstwa rolnego, natomiast prawo własności gruntu pod tymi budynkami przechodziło na Skarb Państwa.

Według aktualnych przepisów, obecnym właścicielom budynków znajdujących się na działce (która wchodziła w skład gospodarstwa rolnego przekazanego państwu na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 stycznia 1983 r.) przysługuje nieodpłatnie na własność działka siedliskowa, na której się one znajdują. O przeniesieniu prawa własności działki orzeka starosta w drodze decyzji administracyjnej, niezależnie czy dzisiaj właścicielem tych gruntów jest Skarb Państwa, czy też gmina.

W związku z tym, zwrócono się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi z prośbą o rozpowszechnienie – również poprzez terenowe organy administracji rządowej – powyższych uprawnień przysługujących obecnym właścicielom budynków znajdujących się na działkach siedliskowych, ponieważ wiele osób nie ma świadomości o istniejących możliwościach zwrotu gruntów.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +2 pkt. razem głosów: 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl