Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Zatrzymani podejrzani o zbrodnię VAT-owską

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Wspólne czynności CBŚP, KAS-u i Prokuratury Regionalnej w Warszawie doprowadziły do...

Wspólne czynności CBŚP, KAS-u i Prokuratury Regionalnej w Warszawie doprowadziły do zatrzymania dwóch osób, które podejrzane są o wystawienie i posłużenie się 143 fakturami VAT, o łącznej wartości przekraczającej 446 mln zł. Dokumenty te poświadczały nieprawdę, co do okoliczności mających znaczenie dla określenia wysokości podatku od towarów i usług z tytułu deklarowanych nabyć połączeń typu VoIP oraz narażenie Skarbu Państwa na uszczuplenie podatku VAT na ponad 83 mln zł. Łączna kwota zabezpieczonych dotychczas środków pieniężnych sięga blisko 37 mln zł.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Policjanci z Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji przy stałej współpracy z funkcjonariuszami z kujawsko-pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej w Bydgoszczy oraz pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie, prowadzą śledztwo dotyczące podejrzenia udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa podatkowego oraz prania pieniędzy. Na trop oszustwa wpadli w styczniu 2018 roku wywiadowcy i analitycy z kujawsko-pomorskiej KAS. Z wstępnych ustaleń śledczych wynikało, że przestępstwa miały być popełnione przez osoby reprezentujące jedną ze spółek, która posiada siedzibę w Warszawie. Jak wynikało z informacji, rachunek bankowy tej spółki mógł być wykorzystywany do przeprowadzania transakcji finansowych związanych z próbą legalizacji pieniędzy. Środki te miały pochodzić z zaniżania należności podatkowych poprzez obrót fikcyjnymi fakturami dokumentującymi wprowadzanie do obrotu kontraktów terminowych na obrót gazem, od których nie obliczono i nie odprowadzono należnych podatków.
 
Z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika, że spółka ta, powinna odprowadzić podatek VAT w wysokości ponad 83 mln zł z tytułu sprzedaży energii, która pochodziła z nabyć wewnątrzwspólnotowych od jednej z holenderskich firm. Według śledczych, aby uniknąć zapłaty podatku VAT, spółka zniwelowała podatek należny fikcyjnym podatkiem naliczonym. Jedna z badanych w postępowaniu spółek dokonywała od ustalonego podmiotu gospodarczego zakupów krajowych w postaci połączeń typu VoIP, które następnie sprzedawała do Malezji. Rozliczenia finansowe pomiędzy współpracującymi podmiotami, dokonywane były za pomocą platformy płatniczej w Malezji.
 
Policjanci CBŚP zatrzymali do sprawy dwóch mężczyzn, którzy w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie usłyszeli zarzuty popełnienia zbrodni wystawienia i posłużenia się 143 fakturami VAT poświadczającymi nieprawdę, co do okoliczności mających znaczenie dla określenia wysokości podatku od towarów i usług, których łączna wartość należności ogółem z tytułu deklarowanych nabyć połączeń typu VoIP przekroczyła 446 mln zł. Ogłoszone zarzuty dotyczą także przestępstwa narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenie podatku VAT w kwocie ponad 83 mln zł, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa podatkowego oraz czynu zabronionego określanego jako pranie pieniędzy. Podczas działań zabezpieczono dokumentację księgową i dyski komputerowe.
 
Według śledczych podejrzani mogli działać od końca maja 2017 roku do końca marca 2018 roku w Warszawie, w innych miastach na terenie Polski, jak też poza granicami kraju. Prawdopodobnie czyniąc sobie z popełniania przestępstw stałe źródło dochodu.
 
Prokuratura Regionalna w Warszawie zablokowała rachunki bankowe należące do spółki, której prezesem jest podejrzany. Łączna kwota zabezpieczonych dotychczas środków pieniężnych w przeliczeniu na złote polskie sięga blisko 37 mln, przy czym blokada obejmowała rachunki bankowe, na których zgromadzone były środki w złotych, euro i dolarach amerykańskich.
 
Przestępstwa zarzucane podejrzanym, zagrożone są karą pozbawienia wolności nawet do 25 lat, przy czym podejrzanym grozi także kara grzywny, przepadek przedmiotów i korzyści pochodzących z przestępstw lub ich równowartość.
 
Policjanci CBŚP wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Warszawie prowadzą dalsze czynności w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności w sprawie oraz ustalenia osób mogących mieć związek z przestępczym procederem.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl