Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Zniżkowy trend cen cukru paczkowanego

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Na krajowym rynku cukru zarysował się zniżkowy trend cen zbytu cukru paczkowanego, które w...

Na krajowym rynku cukru zarysował się zniżkowy trend cen zbytu cukru paczkowanego, które w pierwszym kwartale zmalały o 4% do 2,68 zł/kg. Ceny te są jeszcze o 6% większe niż przed rokiem.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ceny cukru


Powodem obniżki cen była duża podaż przy nieznacznych zmianach zapotrzebowania ze strony przemysłu przetwórczego oraz spadek cen na świecie w marcu. Ceny zbytu cukru workowanego w pierwszym kwartale br. nie zmieniły się w wyniosły 2,61 zł/kg, przy czym w marcu były o 18,1% wyższe niż przed rokiem. Średnia cena detaliczna wzrosła o 0,6% do 3,19 zł/kg i była o 18,1% wyższa niż przed rokiem.
 
Jak podaje Piotr Szajner z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej,  w okresie styczeń-luty 2017 r. wywóz cukru wyniósł 69,5 tys. ton, w tym 54,6 tys. ton do UE. Na unijnym rynku największymi odbiorcami były: Niemcy - 19 tys. ton, Włochy - 13 tys. ton, Belgia - 5 tys. ton oraz Grecja i Litwa - po 3 tys. ton. W krajach UE eksporterzy uzyskiwali 465 EUR/t. Spośród krajów trzecich największe ilości cukru sprzedano do Izraela - 4 tys. ton oraz Mołdawii - 2 tys. ton. Ceny eksportowe na rynkach państw trzecich wyniosły 510 EUR/t.
 
Przywóz wyniósł 20,5 tys. ton cukru, w tym 15,3 tys. ton z krajów UE. Spośród krajów członkowskich największymi partnerami handlowymi były Litwa - 6 tys. ton, Niemcy - 4 tys. ton i Francja - 1 tys. ton. Średnia cena importowa z UE wyniosła 465 EUR/t. Cukier nabywano również z Ukrainy - 4 tys. ton po 530 EUR/t.
 
W marcu 2017 r. na globalnym rynku ceny wyraźnie zmalały. Jak wynika z danych ERS USDA światowe ceny cukru białego spadły do 508 USD/t wobec 548 USD/t przed miesiącem. Ceny cukru surowego obniżyły się do 398 USD/t względem 449 USD/t w lutym br. Spadek cen cukru był wynikiem dużej podaży, przy nieznacznych zmianach popytu oraz zniżkowy trend cen paliw, tj. ropy naftowej.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl