| Autor: redakcja11

Dalsze wzrosty cen przetworów mleczarskich

W Polsce, w pierwszych dwóch tygodniach sierpnia 2016 r., obserwowane były dalsze wzrosty cen przetworów mleczarskich - podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Dalsze wzrosty cen przetworów mleczarskich

Ceny przetworów mleczarskich

Według danych monitoringu cen MRiRW, na początku sierpnia, w porównaniu ze średnimi cenami w lipcu br. ceny zbytu serów Gouda wzrosły o 7,7% do 11,64 zł /kg, a Edam o 5,7% do 11,64 zł/kg. Masło w tym okresie podrożało o 5,1% do 13,35 zł/kg, natomiast odtłuszczone mleko w proszku o 1,5% do 7,24 zł/kg.

 

W odniesieniu do analogicznego okresu przed rokiem, cena masła zwiększyła się o 17,1%, sera o 13,4%, a OMP o 1,4%. Należy jednak pamiętać, że tylko ceny masła są obecnie na poziomie zbliżonym do średniej z ostatnich pięciu lat. Ceny serów z kolei są o 10%, a OMP o 25% niższe od średniej pięcioletniej.

 

Niemniej jednak odnotowane ostatnio podwyżki cen zbytu przetworów mleczarskich znalazły swoje odzwierciedlenie we wzroście cen skupu mleka. Jak podaje GUS, w lipcu br. przeciętna cena netto skupu mleka w Polsce wyniosła 101,28 zł za 100 l i była wyższa o 1,3% niż w czerwcu br., podczas gdy w ostatnich pięciu latach średnia cena skupu mleka w lipcu była o 0,4% niższa niż w czerwcu.

 

Wzrosty cen przetworów mleczarskich w Polsce są zbieżne z tendencjami panującymi w UE i na świecie. Według danych Eurostat w dwóch pierwszych tygodniach sierpnia 2016 r. w stosunku do lipca br. ceny masła wzrosły o 7,5%, serów Edam o 6,9%, Gouda o 5,9% a OMP o 2,1%.W porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem masło było droższe o 13,4% , ser Edam o 7,7% a OMP o 2,7%. Niższe natomiast, o 0,9% była cena sera Gouda.

 

Warto zauważyć, że zarówno w przypadku Polski, jak i UE, największe podwyżki cen dotyczyły masła i serów, czyli produktów, których eksport z UE w pierwszym półroczu 2016 r. był znacznie większy niż w tym samym okresie przed rokiem. Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!