| Autor: redakcja1

Kolejny spadek cen żywności na świecie. Żywność najtańsza od prawie 5 lat

W marcu 2015 r. indeks globalnych cen żywności FAO wyniósł 173,8 pkt i w stosunku zmienionego indeksu z lutego br. zmalał o 1,5% - 2,6 pp. - podaje FAPA/FAMMU.

Kolejny spadek cen żywności na świecie. Żywność najtańsza od prawie 5 lat

Ceny żywności na świecie

W odniesieniu do marca 2014 r. był o 18,7% - 40 pp. niższy. Indeks spadał sukcesywnie od kwietnia 2014 r. ze względu na wysoką światową podaż większości towarów wchodzących w jego skład. Ceny żywności znajdują się aktualnie na poziomie najmniejszym od czerwca 2010 r.

 

W marcu br. potaniał znacznie cukier o 9,2%, a w mniejszym stopniu także oleje roślinne o 3,1%, zboża o 1,1% i mięso o 1%. Podrożały z kolei już drugi miesiąc z rzędu artykuły mleczarskie o 1,7%.

 

Zniżka indeksu cen mięsa do 177 pkt wynikała przede wszystkim ze spadku notowań wieprzowiny i drobiu. Mniejsze były również ceny mięsa owczego, a wołowiny były stabilne. Po osiągnięciu rekordowo wysokiego poziomu w sierpniu 2014 r. - 212 pkt, w następnych miesiącach indeks cen mięsa stopniowo zmniejszał się.

 

Głównymi czynnikami obniżki cen mięsa było mniejsze zapotrzebowanie ze strony rynków azjatyckich, gdzie notowano wysokie wzrosty produkcji, a także utrzymywanie w mocy restrykcji importowych przez Rosję.

 

Natomiast indeks cukru FAO stracił 9% spadając do 141 punktów. Przyczyn przecen tego produktu należy szukać w słabnącym realu, który zachęca Brazylijczyków do wysyłki oraz dużej podaży cukru w czołowych regionach produkcji. W ujęciu rocznym cukier był tańszy o 20%.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!