| Autor: redakcja1

Produkcja i handel polskimi przetworami mlecznymi

Miesięczne zmiany produkcji przetworów mlecznych w październiku były różnokierunkowe - poinformowali Jadwiga Seremak-Bulge i Teresa Zdziarska z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Produkcja i handel polskimi przetworami mlecznymi
Najbardziej, bo o 14% zwiększyła się produkcja jogurtów, po sporym spadku we wrześniu 2013 roku, a także serów topionych - o 13%. O 8% więcej wytworzono także twarogów, o 1-3% śmietany, serów dojrzewających, napojów mlecznych innych niż jogurty oraz minimalnie więcej masła. Natomiast mniej wyprodukowano mleka przetworzonego - o 6%, mleka w proszku i serwatki - o 1-4% oraz minimalnie mniej mleka i śmietany zagęszczonej.
 
Z danych zebranych przez Seremak-Bulge i Zdziarską wynika, że w okresie styczeń-październik 2013 roku niższa niż w takim samym okresie rok wcześniej była produkcja chudego proszku mlecznego - o 16%, masła i tłuszczów mlecznych, jogurtów, mleka i śmietany zagęszczonej - o 3-4% oraz serów dojrzewających i śmietany – 0,4-0,8%. Za to więcej wytworzono mleka przetworzonego, napojów mlecznych innych niż jogurty oraz pełnego mleka w proszku - o 11-16%, a także serów topionych, twarogów i serwatki o 6-9%.
 
Spory wzrost cen transakcyjnych sprawił, że wartość eksportu przetworów mlecznych w w ciągu pierwszych 10 miesięcy minionego roku zwiększyła się o 15% w odniesieniu do analogicznego okresu 2012 r. do ponad 1,413 mld euro. Wzrosły ceny wszystkich przetworów z wykluczeniem serwatki, a najbardziej w przypadku mleka płynnego i śmietany, mleka w proszku oraz masła - o 28-32%. Zwiększył się również import tych produktów o 25% do 555,9 mln euro. Niemniej jednak, mimo to dodatnie saldo obrotów poprawiło się o 9,5% do 857,6 mln euro. Niestety obniżyły się jednak ilościowe wyniki handlu zagranicznego branży mleczarskiej.
 
W Rynku Rolnym podano także, że eksport zmalał o 5% do blisko 1,897 mld l w ekwiwalencie mleka surowego. Najgłębszy była zniżka wywozu pochodzącej z importu kazeiny, bo o 34%. Mniejsza produkcja i duży popyt na rynku krajowym spowodowały, że wysyłano również mniej mleka w proszku - o 20%, mleka płynnego i śmietany - o 12%, jogurtów i napojów fermentowanych - o 6% oraz masła - o 1,5%. tymczasem wzrósł eksport serwatki w proszku - o 27%, serów i twarogów - o 16% oraz lodów - o 8%.
 
Import przetworów mlecznych w omawianym czasie zwiększył się o 19% do 911 mln l w przeliczeniu na surowiec. Najsilniej wzrósł zakup mleka płynnego i śmietany, mleka w proszku oraz suszonej serwatki - o 30-50%. Przywieziono również więcej serów i twarogów - o 17% oraz masła - o 10%, a mniej kazeiny - o 46%, jogurtów i napojów fermentowanych oraz lodów - o 3-4%. W rezultacie ilościowa nadwyżka eksportu nad importem przetworów mlecznych w okresie styczeń-październik 2013 spadła do niemal 986 mln l w ekwiwalencie mleka surowego i była o 20% niższa niż w analogicznym okresie 2012 r.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!