Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Produkcja i spożycie przetworów mlecznych

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W 2013 r., przy minimalnie większej niż w 2012 r. podaży surowca mlecznego do skupu, zakłady...

W 2013 r., przy minimalnie większej niż w 2012 r. podaży surowca mlecznego do skupu, zakłady przetwórcze ograniczyły produkcję m.in. odtłuszczonego mleka w proszku, na rzecz innych artykułów mleczarskich, czyli serów i serwatki oraz napojów mlecznych fermentowanych, ale z wykluczeniem jogurtów – podaje Agencja Rynku Rolnego.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Jak wynika z danych GUS w 2013 r. wyprodukowano 102 tys. ton odtłuszczonego mleka w proszku w stosunku do 116 tys. ton w 2012 r. Niemniej jednak mimo większej konsumpcji, na poziomie zbliżonym do notowanego rok wcześniej utrzymano produkcję masła, która wyniosła 171 tys. ton. W tym roku produkcja OMP prawdopodobnie będzie w granicy 108 tys. ton i będzie o 6% wyższa niż rok wcześniej. Jednocześnie produkcja masła, w rezultacie obserwowanego spadku cen tego tłuszczu w UE, może zmaleć o 1%, do 169 tys. ton.
 
W Polsce utrzymuje się wzrostowy trend spożycia mleka i jego przetworów. IERiGŻ-PIB szacuje, że w 2013 r., przy nieznacznie mniejszej produkcji mleka i niższym kontyngencie eksportu produktów mleczarskich oraz wydatnym wzroście importu, bilansowe spożycie mleka z uwzględnieniem mleka przeznaczonym na przetwory, ale za to bez mleka przerobionego na masło, mogło być o 1% większe niż w 2012 r. i wynieść 195 litrów na mieszkańca.
 
W 2014 r., w wyniku prognozowanego zwiększenia produkcji mleka oraz poprawy sytuacji dochodowej ludności, pomimo wyższych niż przed rokiem cen artykułów mleczarskich w pierwszej połowie roku, konsumpcja przetworów mlecznych może być o 3 litry większa od szacowanej na 2013 r. i ukształtować się na poziomie 198 litrów na mieszkańca.
 
Według szacunków IERiGŻ-PIB, w minionym roku pomimo wzrostu cen, konsumpcja masła była zbliżona do notowanej w 2012 r. i wyniosła 4,1 kg na jednego mieszkańca. W 2014 r. przewidywana poprawa sytuacji dochodowej ludności oraz zwiększenie się produkcji mleka może przyczynić się do wzrostu konsumpcji masła. IERiGŻ-PIB prognozuje, że w 2014 r. statystyczny mieszkaniec Polski spożyje 4,2 kg masła, a więc o 2,4% więcej niż w 2013 r.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl