| Autor: redakcja1

Wysokie prognozy produkcji OMP i masła

Pogorszenie koniunktury na globalnym rynku mleka oraz rosyjskie embargo przyczyniają się do wyhamowania tempa zwiększenia krajowej produkcji większości artykułów mleczarskich – podaje Agencja Rynku Rolnego.

Wysokie prognozy produkcji OMP i masła

Pomimo zwyżki produkcji surowca w okresie styczeń–maj 2015 r. produkcja OMP ukształtowała się w granicy 67 tys. ton i była o 4% niższa od bardzo wysokiego poziomu sprzed roku - 70 tys. ton, podczas gdy produkcję PMP ograniczono o 32% do 16 tys. ton.

 

O 5% niższa niż rok wcześniej była produkcja jogurtów do 182 tys. ton, śmietany do 147 tys. ton oraz serów podpuszczkowych dojrzewających do 117 tys. ton. Zwiększono z kolei produkcję masła, co daje zwyżkę w stosunku do okresu styczeń–maj 2014 r. o 7% do 78,5 tys. ton, serów niedojrzewających i twarogów o 3% do 179 tys. ton oraz mleka płynnego o 6% do 1,2 mln ton.

 

Jak prognozuje ARR w 2015 r. produkcja odtłuszczonego mleka w proszku może być wyższa od rekordowego poziomu z 2014 r. wynoszącego 170 tys. ton. Wzrost może wykazywać produkcja masła, przy jednoczesnym dalszym ograniczeniu produkcji artykułów mleczarskich o wyższym stopniu przetworzenia, w tym m.in. serów dojrzewających.

 

Przewidywany wysoki poziom produkcji OMP i masła będzie wynikiem ograniczenia popytu na artykułu mleczne na świecie oraz wyższej krajowej podaży mleka do skupu. W przypadku wystąpienia problemów z zagospodarowaniem produkcji masła i OMP, producenci mają możliwość ich sprzedaży na zapasy interwencyjne, czy też ulokowania zapasów w ramach mechanizmu dopłat do prywatnego przechowywania.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!