Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Wysokie prognozy produkcji OMP i masła

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Pogorszenie koniunktury na globalnym rynku mleka oraz rosyjskie embargo przyczyniają się do...

Pogorszenie koniunktury na globalnym rynku mleka oraz rosyjskie embargo przyczyniają się do wyhamowania tempa zwiększenia krajowej produkcji większości artykułów mleczarskich – podaje Agencja Rynku Rolnego.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Pomimo zwyżki produkcji surowca w okresie styczeń–maj 2015 r. produkcja OMP ukształtowała się w granicy 67 tys. ton i była o 4% niższa od bardzo wysokiego poziomu sprzed roku - 70 tys. ton, podczas gdy produkcję PMP ograniczono o 32% do 16 tys. ton.

 

O 5% niższa niż rok wcześniej była produkcja jogurtów do 182 tys. ton, śmietany do 147 tys. ton oraz serów podpuszczkowych dojrzewających do 117 tys. ton. Zwiększono z kolei produkcję masła, co daje zwyżkę w stosunku do okresu styczeń–maj 2014 r. o 7% do 78,5 tys. ton, serów niedojrzewających i twarogów o 3% do 179 tys. ton oraz mleka płynnego o 6% do 1,2 mln ton.

 

Jak prognozuje ARR w 2015 r. produkcja odtłuszczonego mleka w proszku może być wyższa od rekordowego poziomu z 2014 r. wynoszącego 170 tys. ton. Wzrost może wykazywać produkcja masła, przy jednoczesnym dalszym ograniczeniu produkcji artykułów mleczarskich o wyższym stopniu przetworzenia, w tym m.in. serów dojrzewających.

 

Przewidywany wysoki poziom produkcji OMP i masła będzie wynikiem ograniczenia popytu na artykułu mleczne na świecie oraz wyższej krajowej podaży mleka do skupu. W przypadku wystąpienia problemów z zagospodarowaniem produkcji masła i OMP, producenci mają możliwość ich sprzedaży na zapasy interwencyjne, czy też ulokowania zapasów w ramach mechanizmu dopłat do prywatnego przechowywania.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Zmiana ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych
 • Zmiana ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • Ceny żywności na święta będą rekordowe
 • Ceny żywności na święta będą rekordowe

  W grudniu ceny żywności w Polsce będą o 4,5 proc. wyższe niż przed rokiem. Tempo wzrostu cen tych produktów będzie zatem najszybsze od 2011 r., kiedy to w grudniu ceny żywności były o 4,7...
 • I wiesz, co jesz - jajko
 • I wiesz, co jesz - jajko

  Zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią naszych kulinarnych opowieści. Bohaterem świątecznej edycji "I wiesz, co jesz" na Portalu Gospodarz.pl jest... jajko. Tekst został do nas...
 • Turecki rynek mleka – znaczący wzrost produkcji w ostatnich latach
 • Turecki rynek mleka – znaczący wzrost produkcji w ostatnich latach

  Jak wynika z danych tureckiego instytutu statystycznego w 2017 r. w Turcji wytworzono 20,7 mln t mleka, a więc o 12% więcej niż w 2016 r., a w porównaniu z 2007 r. produkcja zwiększyła się aż o...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl