| Autor: redakcja1

WNP: Mniejsza produkcja i spożycie cukru

Rosyjski związek producentów cukru ocenia, że w 2015 roku konsumpcja cukru w krajach Wspólnoty Państw Niepodległych (WNP) zmaleje o 2% z 9 do 8,8 mln ton – podaje FAPA/FAMMU.

WNP: Mniejsza produkcja i spożycie cukru

Produkcja cukru w WNP

Powodem są deprecjacja rubla i innych lokalnych walut, czego przyczyną mają być niskie ceny ropy i konflikt ukraiński. Spożycie ma obniżyć się łącznie o 200 tys. ton w Rosji, Kazachstanie, Kirgistanie, Uzbekistanie, Turkmenistanie, Tadżykistanie, Azerbejdżanie, Armenii i Mołdawii oraz na Ukrainie i Białorusi. Za zniżką zużycia ma pójść ograniczenie produkcji cukru.

Powierzchnia upraw buraków cukrowych

Powierzchnia upraw buraków cukrowych ma zmniejszyć się o 10%, a produkcja cukru o 11% z 7,4 do 6,6 mln ton. Niższy ma być też import cukru białego, który oceniono na 300 tys. ton w stosunku do 380 tys. ton rok wcześniej. W 2014 roku przywóz cukru surowego w rejonie wyniósł 2,2 mln ton i był większy w skali roku o 22%. Związek nie podał szacunków importu na 2015 rok.

 

Głównym ośrodkiem produkcji i zużycia cukru wśród wymienionych krajów WNP jest Rosja, gdzie wytwarza się rocznie około 4,5 mln ton cukru, a jego spożycie wynosi około 5,5 mln ton. Jak wynika z polskich danych, w styczniu 2015 roku Rosjanie kupili 2,8 tys. ton cukru białego z Polski za milion euro.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!