Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Prognozy zmian w światowym sektorze mleczarskim w latach 2014-2023

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak wynika z najnowszego raportu OECD-FAO Agricultural Outlook 2014-2023, który zawiera prognozy...

Jak wynika z najnowszego raportu OECD-FAO Agricultural Outlook 2014-2023, który zawiera prognozy rozwoju sytuacji na globalnych rynkach rolnych, do 2023 roku produkcja mleka na świecie wzrośnie o 180 mln ton w odniesieniu do okresu lat 2011-2013 – informuje Bank BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W związku z tym przeciętne tempo wzrostu zmniejszy się z 2,2% notowanych w poprzedniej dekadzie do 1,9% rocznie. Wynika to głównie z problemów z dostępnością wody i ziemi w krajach rozwijających się, bo właśnie stąd będzie pochodzić blisko 78% mleka oraz powolnego wdrażania nowoczesnych systemów produkcji. Jednakże według powyższych prognoz, Indie będące aktualnie drugim globalnym producentem mleka, w najbliższej dekadzie wyprzedzą Unię Europejską.
 
W tym samym czasie spożycie artykułów mlecznych przypadające na osobę w krajach rozwiniętych będzie zwiększała się w tempie 0,2% do 0,9% w skali roku, a w rozwijających się od 1,2% - mleko w proszku do 1,9% rocznie - sery i masło. Ekspansja w popycie będzie odpowiedzią na dynamiczny rozwój gospodarczy oraz przejmowanie zachodnich nawyków żywieniowych.
 
Największe zmiany w tym zakresie nadal obserwowane będą w Chinach. Według OECD-FAO, do 2023 roku spożycie produktów mlecznych w przeliczeniu na mleko w tym kraju wzrośnie o niemal 35% w odniesieniu do lat 2011-2013. Niemniej jednak, najszybszy przyrost szacowany jest w przypadku serów, bo o 4,3% rocznie. Z drugiej strony jest to również efekt bazy, a więc obecnie bardzo niskiego spożycia serów w Państwie Środka.
 
Większość krajów rozwijających się nadal pozostanie importerami netto przetworów mleczarskich, choć w przypadku niektórych minimalnie zwiększy się stopień samowystarczalności. Tym samym rozwijać się będzie międzynarodowa wymiana handlowa produktami mlecznymi. Zdaniem OECD-FAO wysyłka odtłuszczonego mleka w proszku będzie wzrastała w tempie 2,5% rocznie, serów - 2,4%, pełnego mleka w proszku - 1,7%, a masła - 0,7%.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec

  Krajowa Rada Izba Rolniczych poinformowała o zmianach we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Razem łatwiej
 • Razem łatwiej

  Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014 - 2020 będzie można składać od 30 października do 28 grudnia 2017 r. w Oddziałach Regionalnych...
 • Przedsiębiorcy z sektorów przetwórstwa, chowu i hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc finansową
 • Przedsiębiorcy z sektorów przetwórstwa, chowu i hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc finansową

  Przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie przetwarzania produktów rybnych, chowu lub hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc na inwestycje w ramach działania 5.4 "Przetwarzanie...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl