| Autor: redakcja1

Przetwórstwo ryb bałtyckich (Q1 2015)

Produkcja ryb, przetworów rybnych i owoców morza w dużych zakładach przemysłu rybnego zatrudniającego powyżej 49 osób wyniosła w I kwartale 2015 r. 96 tys. ton, a więc była o 6,5% niższa niż rok wcześniej – podaje Krzysztof Hryszko w czerwcowym wydaniu Rynku Rolnego.

Przetwórstwo ryb bałtyckich (Q1 2015)

Największą zniżkę produkcji odnotowano w grupie całych mrożonych ryb morskich o 84,9% do 2,4 tys. ton, pod wpływem ograniczenia dostaw szprotów, których połowy są w tym roku bardziej rozłożone w czasie, podczas gdy w latach poprzednich miało miejsce ich silne skumulowanie w I półroczu.

 

Zdaniem Hryszko, produkcja większości podstawowych grup produktów była w tym czasie większa niż przed rokiem. Znaczna zniżka produkcji pozostałych ryb wędzonych o 16,4% do 5,1 tys. ton, została z nadwyżką pokryta produkcją wędzonych łososi, która wyniosła blisko 13,7 tys. ton, tj. więcej o 12,4%.

 

Bardzo dobre wyniki uzyskiwano również w przetwórstwie pogłębionym, gdzie produkcja konserw, marynat, past, sałatek, paprykarzy, wyrobów garmażeryjnych, dań gotowych i in. wzrosła w sumie o 6% do 55,8 tys. ton. Głównym surowcem wykorzystywanym do wyrobu tych produktów są śledzie, których przetwórstwo zwiększyło się w omawianym okresie o 5% do 26,6 tys. ton. Produkcja mrożonych filetów z ryb morskich wzrosła o 1,8% i wyniosła 7,3 tys. ton, a o ponad 16% więcej niż przed rokiem wyprodukowano także filetów solonych - 2,8 tys. ton.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!