Włochy: Rozbito gang producentów żywności

W ubiegłym tygodniu włoska policja rozbiła mafijną organizację przestępczą działającą w okolicach Rzymu w sektorze rolnictwa i produkcji żywności, w tym przede wszystkim serów. Jak wynika z szacunków obroty gangów, które inwestują w ten sektor to 15,4 mld EUR rocznie - podaje FAMMU/FAPA.

Włochy: Rozbito gang producentów żywności

Podczas operacji przeprowadzonej przez policję we współpracy z Gwardią Finansową zatrzymano szefa gangu kamorry Luigiego Moccię, jego krewnego i 5 innych osób uznanych za figurantów, którzy zainwestowali mafijne pieniądze w sieci sprzedaży warzyw i owoców, a także produkcję mozzarelli. Działalność ta prowadzona była w rejonie miast Latina i Formia, które są rolno-spożywczym zagłębiem włoskiej stolicy.
 
Związek włoskich rolników Coldiretti po udanej policyjnej akcji przypomniał, że już od wielu lat mafie z południa kraju przenikają do biznesu rolno-spożywczego. Liczne śledztwa potwierdziły że przestępczość zorganizowana inwestuje również w wielkie sieci sprzedaży, biznes agroturystyczny, gastronomię oraz wywóz i przywóz żywności.

Poza tym działalność ta jest bardzo niebezpieczna, gdyż brakuje przejrzystości w handlu żywnością i kontroli produkcji oraz pochodzenia produktów. W wyniku czego cierpi na tym wizerunek całego przemysłu rolno-spożywczego we Włoszech - zauważa FAMMU/FAPA.Tagi:
źródło: