| Autor: redakcja6

Rynek masła w Unii Europejskiej (grudzień 2013)

Według FAMMU/FAPA, w grudniu 2013 roku na terenie całej Wspólnoty, ceny masła utrzymywały się na poziomie znacznie wyższym niż w analogicznym miesiącu 2012 roku.

Rynek masła w Unii Europejskiej (grudzień 2013)
Dnia 29 grudnia 2013 roku odnotowano przeciętną cenę masła na poziomie o 0,67% wyższym w relacji miesięcznej oraz o 22% większym wobec notowań sprzed roku. Średnia ważona cena wyniosła 4,09 euro/kg.
 
W Polsce ceny masła w ostatnich tygodniach ubiegłego roku wykazywały większe wahania niż średnio w całej Unii Europejskiej i na dzień 29 grudnia wzrosły do 4,23 euro/kg, co oznacza, że w skali miesięcznej zwiększyły się o 3,68%. W przeliczeniu na walutę polską, zwyżka wyniosła 2,45% do 17,55 zł/kg. Stawki te były większe od ceny interwencyjnej o 71,7% oraz o 3,6% od średniej ważonej dla całej Unii Europejskiej.
 
Wcześniej podobna sytuacja, w której masło z Polski było droższe od unijnego, miała miejsce w grudniu 2012 roku. Od tamtej pory polski tłuszcz był tańszy o kilka procent niż średnio w Unii. NIemniej podwyżka spowodowała, iż ceny polskiego artykułu mleczarskiego przestały być już tak konkurencyjne we Wspólnocie jak wcześniej. Przypomnijmy, iż Polska jest czwartym państwem członkowskim pod względem wielkości produkcji tego przetworu, a głównym rynkiem zbytu są Niemcy, gdzie obecnie jego notowania są niższe niż w naszym kraju i wynoszą 4,01 euro/kg.
 
Trend spadkowy, podobnie jak w Niemczech obserwowano w przypadku innego unijnego potentata – Holandii. W państwie tym, dnia 29 grudnia 2013 roku ceny masła spadły do poziomu 4,06 euro/kg i były średnio o 1,46% niższe w stosunku do poprzedniego miesiąca. Niemniej, zarówno w Niemczech jak i Holandii, notowania wzrosły o około 20% w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku.
 
Jak donosi FAMMU/FAPA, ceny masła w Unii Europejskiej są obecnie o około 755 euro/tonę wyższe wobec największego konkurenta Wspólnoty – Stanów Zjednoczonych, gdzie w ostatnich tygodniach notowania spadały. Natomiast na wysokim poziomie stabilizują się ceny tłuszczu eksportowanego z Nowej Zelandii i Australii do portów Europy Płn.
 
Wysoki wzrost cen masła wobec notowań sprzed roku nie przyczynia się jednak do zwyżki produkcji tego tłuszczu. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2013 roku produkcja masła była o 2,3% niższa niż w tym samym czasie 2012 roku. Ponadto, w okresie od stycznia do końca września ubiegłego roku do krajów trzecich sprzedano o 3,4% mniej tłuszczu niż w ciągu roku, a jeszcze po pięciu miesiącach obserwowano 4,4% zwyżkę w relacji rocznej.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!