| Autor: redakcja11

W sierpniu indeks cen żywności na świecie wzrósł o prawie 2%

W sierpniu br. indeks światowych cen żywności FAO wyniósł 165,6 pkt i wobec indeksu z lipca wzrósł o 1,9% (3,2 pp.). W skali roku żywność na świecie podrożała o 6,9% - podaje FAMMU/FAPA.

W sierpniu indeks cen żywności na świecie wzrósł o prawie 2%

Ceny żywności na świecie

Sierpniowa wartość indeksu jest najwyższa od maja 2015 r. Zwyżkowły ceny prawie wszystkich towarów wchodzących w skład indeksu, z wyjątkiem zbóż, które były o 3% tańsze niż w lipcu. Najbardziej podrożały artykuły mleczarskie aż o 9%, oleje roślinne o 7%, a w mniejszym stopniu cukier o 3% oraz mięso o 0,3%. Co więcej ceny mięsa były jeszcze o 5% niższe niż przed rokiem. Umocniły się z kolei notowania mięsa owczego, drobiowego i wieprzowego, natomiast wołowina potaniała.

 

Ograniczona podaż wieprzowiny w UE i mięsa owczego w Oceanii, a także zwiększone zapotrzebowanie na drób, szczególnie ze strony Azji, przyczyniały się do umocnienia cen tych gatunków mięsa. Jednocześnie odbudowa produkcji wołowiny w USA skutkowała zmniejszeniem popytu importowego i wpłynęła na spadek cen na rynku światowym.

 

Sezonowa obniżka cen zbóż była związana z zakończeniem zbiorów pszenicy na półkuli północnej, prognozami wysokich zbiorów kukurydzy w USA jak i obfitą podażą pszenicy niskiej jakości, która może konkurować z kukurydzą w składzie mieszanek paszowych. Tagi:
źródło: